1 həftə, 1 gün əvvəl
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) rəhbər heyəti ilə Su və Meliorasiya Elmi Tədqiqat İnstitutunun rəhbər heyəti arasında görüş keçirilib. Görüşdə tərəflər “Su ehtiyatlarının idarəedilməsi” üzrə magistratura ixtisası və bu sahədə gənc mütəxəssislərin hazırlanması ilə bağlı əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
Tədbirdə institut sədrinin müavini Rəşail İsmayılov, Doktorantura və gənc mütəxəssislərlə iş sektorunun rəhbəri Günay Dünyamalıyeva, həmçinin UFAZ-ın icraçı direktoru, dosent Vazeh Əsgərov, baş katib Martin Qodon, UFAZ-ın koordinatoru, professor Jan-Mark Planeks, Tədris departamentinin müdiri Səmra Şiriyeva, “Yer elmləri” proqramı üzrə koordinator Lukas Bofil və Karyera mərkəzinin koordinatoru Qənirə Nasibova iştirak ediblər.
Müzakirələr zamanı “Su ehtiyatlarının idarəedilməsi” magistratura ixtisasının ölkəmiz üçün aktuallığı vurğulanıb. İnstitut nümayəndələri bu sahədə yüksək ixtisaslı mütəxəssislərə ehtiyacın artdığını bildirib və proqramın təkmilləşdirilməsinə dəstək verməyə hazır olduqlarını qeyd ediblər.
Tərəflər tələbələrin praktik biliklərinin artırılması üçün müxtəlif imkanlar – laboratoriya və su təmizləmə müəssisələrinə ekskursiyalar, aylıq mühazirələr, təcrübə proqramları və “Su Texnologiyaları Hakatonu”nda iştirak perspektivlərini də müzakirə ediblər.
İnstitutun nümayəndələri, həmçinin, “Kimya” və “Kimya mühəndisliyi” ixtisaslarının tələbələrinin Azərbaycanın Milli Su Strategiyasına uyğun olaraq “Ağıllı Su İdarəetmə Sistemi” layihəsinə cəlb olunmasını təklif ediblər.
Görüşdə qarşılıqlı əməkdaşlığın çərçivəsinin müəyyənləşdirilməsi, ilk pilot layihələrin həyata keçirilməsi və təlimlərlə bağlı “yol xəritəsi”nin hazırlanması barədə razılıq əldə olunub.

Collaboration Opportunities between UFAZ and the Water and Amelioration Scientific Research Institute Discussed
A meeting was held between the management of the French-Azerbaijani University (UFAZ) and the representatives of the Water and Amelioration Scientific Research Institute. The discussion focused on cooperation opportunities regarding the Master’s program in Water Resources and Management and the training of young specialists in this field.
The meeting was attended by Deputy Chairman of the Institute Rashail Ismayilov, Head of the Doctoral Studies and Young Specialists’ Sector Gunay Dunyamalieva, as well as UFAZ representatives including Executive Director, Associate Professor Vazeh Asgarov, Secretary General Martin Godon, UFAZ Coordinator Professor Jean-Marc Planeix, Head of the Education Department Samra Shiriyeva, Program Coordinator for Geosciences Lucas Bofill, and Career Center Coordinator Ganira Nasibova.
During the discussions, the importance of the Master’s program in Water Resources and Management for Azerbaijan was highlighted. The Institute’s representatives emphasized the growing demand for highly qualified professionals in this field and expressed their readiness to support the further development of the program.
The two sides also discussed various opportunities to enhance students’ practical skills, such as laboratory and water treatment facility visits, monthly lectures, internship programs, and participation in the Water Technologies Hackathon.
The Institute’s representatives also proposed involving students from the Chemistry and Chemical Engineering programs in the Smart Water Management System project, in line with Azerbaijan’s National Water Strategy.
At the end of the meeting, the parties agreed to define the framework for mutual cooperation, launch the first pilot projects, and prepare a roadmap for training activities.