İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi UFAZ-da açıq məlumatlara dair seminar keçirib
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi UFAZ-da “Açıq Məlumatlara Giriş” adlı məlumatlandırıcı sessiya təşkil edib. Bu tədbirdə, Açıq məlumatlar üzrə beynəlxalq ekspert və İDDA-nın proqram Beynəlxalq Eksperti və Proqram Meneceri Mikhail Parfentev, açıq məlumatların informasiya texnologiyası və dövlət idarəçiliyindəki transformativ təsiri haqqında fikirlərini bölüşüb.
Sessiya ərzində Parfentev "DIKW Piramidası" haqqında məlumat verib. Məlumat, informasiya, bilik və müdriklk arasındakı əlaqələri izah edən bu üsulu və açıq məlumat ekosistemində ən çox istifadə olunan datasetləri müzakirə edib. O, açıq məlumatın hər kəs tərəfindən sərbəst istifadə edilən, yenidən istifadə edilən və paylaşıla bilən məlumat olduğunu vurğulayib.
Bu tədbir açıq məlumatın sürətlə inkişaf edən sahəsi ilə maraqlanan tələbələr, akademiklər və peşəkarlar üçün müasir idarəetmə və texnologiyaya təsir edən bu təşəbbüsləri araşdırmaq üçün dəyərli bir imkan təqdim edib.
Qeyd edək ki, Layihə idarə etməsi sahəsində 11 ildən çox təcrübəyə malik olan Parfentev, İT sahəsində bir sıra innovativ həllərə rəhbərlik edib. Onun fəaliyyətinə İoT texnologiyalarından istifadə edərək mədəni irsin qiymətləndirilməsi və federal hakatonların təşkili daxildir. Bu layihələr açıq məlumatların inkişafına əhəmiyyətli töhfələr vermişdir.qiymətləndirilməsi və federal hackathonların təşkilini əhatə edir; bunların hər ikisi açıq məlumat sahəsində əhəmiyyətli təsir göstərmişdir.

Innovation and Digital Development Agency (IDDA) Hosted an Open Data Seminar at UFAZ
The Innovation and Digital Development Agency (IDDA) held a session at UFAZ, titled “An Introduction to Open Data: Key Figures and Insights.” This event featured Mikhail Parfentev, an esteemed Open Data International Expert and Program Manager at IDDA, who shared his insights on the transformative impact of open data in information technology and public administration.
During the session, Parfentev introduced the "DIKW Pyramid," a framework that illustrates the relationship between data, information, knowledge, and wisdom, and discussed the most commonly utilized datasets in the open data ecosystem. He emphasized that open data is information that can be freely used, reused, and redistributed by anyone, with minimal restrictions—primarily requiring proper attribution and adherence to similar sharing practices.
This event provided a valuable opportunity for students, academics, and professionals interested in the rapidly evolving field of open data to explore how these initiatives are shaping modern governance and technology.
With over 11 years of experience in project and product management, Parfentev has led numerous innovative IT development initiatives. His expertise spans assessing cultural heritage through IoT technology and organizing federal hackathons, both of which have significantly influenced the landscape of open data.
The lecture took place at the UFAZ conference hall, fostering a dynamic environment for discussion and collaboration among attendees.