Kimya Elmlərinə Həsr Olunmuş UFAZ Beynəlxalq Konfransı Keçirilir
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan-Fransız Universitetinin təşkilatçılığı, "SOCAR Polymer"in sponsorluğu ilə UFAZ Beynəlxalq Konfransı 2025 öz işinə başladı. Kimya, proses və material elmlərinə həsr olunmuş üç günlük tədbir beynəlxalq və yerli alimləri, professor və sənaye liderlərini, eyni zamanda təhsil işçiləri, gənc tədqiqatçılar və tələbələri bir araya gətirdi.
Konfrans UFAZ-ın Baş katibi Martin Qodonun açılış nitqi ilə başladı. Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov qonaqları salamladıqdan sonra rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, tələbə-məzun nailiyyətləri, beynəlxalq və yerli tədbirlərdə uğurları, sənaye sahələrinə töhfələri, eyni zamanda tədqiqat potensialı ilə bağlı təqdimat həyata keçirdi.
Daha sonra söz konfransın əsas tərəfdaşlarından olan “SOCAR Polymer”in Baş direktoru Fuad Əhmədova verildi. O, həm sahə peşəkarlarının, həm də gənc tədqiqatçıların sənaye sahəsindəki rolunu yüksək qiymətləndirdi. “SOCAR Polymer”in fəaliyyəti, istehsal gücü, ixraca töhfəsi, eyni zamanda peşəkar kadrların hazırlanması üçün təcrübə proqramlarından və qlobal sənaye istehsalçıları ilə dayanıqlı rəqabət qabiliyyətindən bəhs etdi.
UFAZ-ın professoru və kimya müəllimi Dünya Babanlı salamlama nitqi ilə çıxış etdikdən sonra konfransın ilk sessiyasının sədri kimi spiker və təqdimatçılara ümumi məlumat verdi. Mövzusu üzrə təqdimat həyata keçirməsi məqsədilə ilk əsas spikeri – Mixael Köhleri səhnəyə dəvət etdi. İyerarxik quruluşlu zərrəciklərin kimya və mühəndislik sahələrindəki rolu ilə bağlı mühazirədən sonra mövzu ilə əlaqəli sual-cavab hissəsi baş tutdu.
Tədbirin ilk sessiyası Gülnar Qəhrəmanova (ADNSU/UFAZ), Sevinc Cavadova (Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu), İrfan Məhəmməd (Hindistanın Tirupati Texnologiya İnstitutu) və Lara Mikakın (Ruder Boşkoviç İnstitutu) çıxışları ilə davam etdi.
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin ümumi kimya kafedrasının müdiri Minirə Ağahüseynovanın sədrliyi ilə ikinci sessiyada əsas spiker kimi Dünya Babanlı qatlı xalkogenidlər əsasında topoloji izolyator materialların hazırlanması ilə bağlı təqdimat keçirdi. Ardınca Elnur Oruclu (ADNSU), Kəmalə Bədəlova (Azərbaycan Tibb Universiteti) və Şəbnəm Feyziyevanın (Strasburq Universiteti) çıxışları baş tutdu.
UFAZ-ın müəllimi Gülnaz Qəhrəmanovanın sədrliyi ilə keçirilən sonuncu, yəni üçüncü sessiya əsas spiker Stefano Bellucinin ətraf mühitin bərpasında qabaqcıl karbon nanomateriallarının tətbiqi ilə bağlı çıxışı ilə başladı. Ardınca Minirə Ağahüseynova (ADNSU), Püstəxanım Ağayeva (Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu) və Təhminə Tağı (ADNSU/UFAZ, CNRS, Strasburq Universiteti) təqdimat həyata keçirdi.

Organized by the French-Azerbaijani University (UFAZ) operating under the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), and sponsored by SOCAR Polymer, the International UFAZ Conference 2025 has officially begun. The three-day event, dedicated to chemistry, process, and materials sciences, brings together international and local scientists, professors, industry leaders, educators, young researchers, and students.
The conference opened with a welcoming speech by Martin Godon, Secretary General of UFAZ. Following that, Rufat Azizov, Rector of ASOIU, greeted the guests and delivered a presentation highlighting the university’s activities, achievements of the students and alumni, success stories in international and local events, contributions to industry, and its research potential.
Next, the floor was given to one of the conference’s main partners - Fuad Ahmadov, CEO of SOCAR Polymer. He emphasized the important role of both industry professionals and young researchers in the industrial field. His speech covered SOCAR Polymer’s operations, production capacity, export contributions, internship programs for talent development, and the company’s competitive standing among global industrial producers.
Following a short welcome by Prof. Dunya Babanli, professor and chemistry lecturer at UFAZ, she served as chair of the first session, introducing the speakers and presenters. She then invited the first keynote speaker, Michael Kohler, to the stage. His lecture focused on the role of hierarchically composed particles in chemistry and engineering, followed by a Q&A session with the audience.
The first session continued with presentations by Gulnar Gahramanova (ASOIU/UFAZ), Sevinj Javadova (Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry), Irfan Mohammad (Indian Institute of Technology Tirupat), and Lara Mikac (Ruđer Bošković Institute).
The second session, chaired by Minira Aghahuseynova, Head of the General Chemistry Department at ASOIU, began with a keynote presentation by Dunya Babanli on the physico-chemical aspects of preparing topological insulator materials based on layered chalcogenides. This was followed by talks from Elnur Orujlu (ASOIU), Kamala Badalova (Azerbaijan Medical University), and Shabnam Feyziyeva (University of Strasbourg).
The third and final session, chaired by Gulnaz Gahramanova, a lecturer at UFAZ, opened with a keynote by Stefano Bellucci on the application of advanced carbon nanomaterials for environmental restoration. The session continued with presentations by Minira Aghahuseynova (ASOIU), Pustakhanim Aghayeva (Institute of Petrochemical Processes), and Tahmina Taghi (ASOIU/UFAZ, CNRS, University of Strasbourg).