"Birgə Tədqiqat Əməkdaşlığı 2024" layihəsi nəticəsində tədqiqatçılar Fransada və İspaniyada tədqiqat aparıblar
UFAZ tədqiqat işlərini dəstəkləmək, seçilmiş namizədlərin fransız tədqiqatçıları ilə birgə layihələrə cəlb edilməsi, innovativ tədqiqat proqramınının və birgə nəşrlərin dəstəklənməsi məqsədi ilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) doktorantları və tədqiqatçıları üçün birgə tədqiqat işləri ilə bağlı üç istiqamət üzrə müraciətləri qəbul edib. Kimya mühəndisliyi, kompüter elmləri, yer elmləri sahələri üzrə 6 tədqiqatçı müxtəlif mövzularla bağlı xarici ölkələrdə tədqiqat aparıblar.
Kimya mühəndisliyi istiqaməti üzrə tədqiqatçı, ADNSU-nun doktorantı Tamerlan Şirinov Strasburq Universitetinin professoru Kristof Serra tərəfindən dəvət alaraq, “Çarlz Sadron” institutunun laboratoriyasında doktorantura tədqiqatlarını davam etdirmək üçün 2 həftəlik Fransaya səfər edib. O, polimer qarışıqlarının ümumi uyğunluğunu artırmaq məqsədilə amido qrupları ehtiva edən birləşmələrin əlavə edilməsini araşdırıb.
Yer elmləri istiqaməti üzrə ADNSU-nun tədqiqatçısından biri, Neft və qaz geologiyası kafedrasının laborantı Allahverdi Tağıyev Fransanın Strasburq Universitetinin “Ətraf Mühit və Yer elmləri” institutu (İTES) tərəfindən həmin institutun professorları Marvan Fahs və Damien Lemarşanla birlikdə tədqiqat aparması üçün dəvət alıb. Allahverdi bir həftəlik səfər çərçivəsində orada iqlim dəyişikliklərinin su ehtiyatlarına təsirini müasir qiymətləndirmə metodları ilə araşdırma aparıb.
Kompüter elmləri istiqaməti üzrə ADNSU-nun 3 doktorantı Anar Məmmədli, Samir Əliyev və Pavel Kosov Fransanın Rouen Universitetinin professoru Sesilia Zanni-Merk və ADNSU-nun professor və dosentlərinin elmi rəhbərliyi ilə İspaniyanın Sevilya şəhərində “Biliyə əsaslanan və intellektual informasiya və mühəndislik sistemləri” mövzusunda keçirilən 28-ci Beynəlxalq Konfransda iştirak ediblər.
Yer elmləri istiqaməti üzrə ADNSU-nun tədqiqatçısı və doktorantı, həmçinin UFAZ-ın Geofizika üzrə bakalavr proqramının koordinatoru Arzu Əliyeva Strasburq Universitetinin “Ətraf Mühit və Yer elmləri” institutunun (İTES) direktoru Renaud TOUSSAINT tərəfindən geokimya sahəsində araşdırmalarını genişləndirməsi məqsədilə biogeokimya, izotop və təcrübə komandaları ilə birlikdə tədqiqat aparmaq məqsədilə Fransaya yollanıb. Arzu Qoturdağ palçıq vulkanlarından götürdüýü nümunələrdən B elementini çixarmaq üçün analizlər apararaq, MC-İCPMS cihazında izotopun miqdarını Damien Lemarşanın iştirakı və rəhbərliyi ilə təyin edib.

Joint Research Collaborations 2024 Concludes as Researchers Complete Advanced Studies in France and Spain
Anar Məmmədli 1
To support research activities, involve selected candidates in joint projects with French researchers, and promote an innovative research program and joint publications, UFAZ has accepted applications for joint research projects in three areas for doctoral candidates and researchers from the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU). Six researchers in the fields of chemical engineering, computer sciences, and earth sciences have conducted research abroad on various topics.
Tamerlan Shirinov, researcher in chemical engineering and a PhD student at ASOIU, was invited by Professor Christophe Serra from the University of Strasbourg to continue his doctoral research at the laboratory of the "Charles Sadron" Institute during a two-week visit to France. He investigated the addition of amide group-containing compounds to enhance the overall compatibility of polymer blends.
Allahverdi Taghiyev, researcher in earth sciences and a laboratory assistant at the Department of Oil and Gas Geology at ASOIU, Allahverdi Taghiyev, was invited by the “Institute of Environmental and Earth Sciences” (ITES) at the University of Strasbourg to conduct research together with Professors Marwan Fahs and Damien Lemarchand. During his one-week visit, Allahverdi conducted research using modern assessment methods to study the impact of climate change on water resources.
In the field of Computer Science, three ASOIU doctoral students, Anar Mammadli, Samir Aliyev, and Pavel Kosov, participated in the 28th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems (KES 2024) held in Seville, Spain, in September this year under the scientific supervision of Professor Sesilia Zanni-Merk from the University of Rouen in France and professors and associate professors from ASOIU.
Arzu Aliyeva, researcher and doctoral candidate in earth sciences at ASOIU and coordinator of UFAZ's undergraduate program in geophysics, Arzu Aliyeva, was invited by the director of the “Institute of Environmental and Earth Sciences” (ITES), Renaud Toussaint, to conduct research with biogeochemistry, isotope, and experiment teams to expand her research in the field of geochemistry. During her visit to France, Arzu performed analyses on the extraction of the element Boron (B) from samples taken from the Goturdag mud volcanoes and determined the isotope concentration using the MC-ICPMS device under the supervision and participation of Damien Lemarchand.