UFAZ-da 2024-2025-ci Tədris İlinin Yekunlarına dair Akademik Heyətlə Görüş
Azərbaycan-Fransız Universitetində rəhbərliklə müəllimlər arasındakı görüşdə Tədris Departamentinin müdir müavini Səmra Şiriyeva tərəfindən təqdimat keçirildi. Həm bakalavriat, həm də magistratura səviyyələrində payız və yaz semestrləri üzrə əldə olunan müvəffəqiyyət göstəricilərinə nəzər salındı. Fransa elmi laboratoriyalarında və Azərbaycandakı nüfuzlu sənaye müəssisələrində təcrübə keçən tələbələrlə bağlı məlumat verildi.
İnkişaf Şurasının 2-ci dəfə keçirilən və akademik heyət, sənaye liderləri, tələbə və məzunların da iştirak etdiyi 3 günlük iclasının yekunlarına nəzər salındı. Təqdimat zamanı 2025-2026-cı tədris ili üzrə bakalavr və magistr ixtisasları üzrə proqnozlar qeyd olundu.
UFAZ İnnovasiya Mərkəzi, Karyera Mərkəzi və Tədqiqat Departamentinin il ərzində təşkil etdiyi tədbirlərdən bəhs olundu. Kimya, proses və material elmlərinə həsr olunmuş UFAZ Beynəlxalq Konfransı 2025 ilə bağlı planlar diqqətə çatdırıldı. Azərbaycan-Fransız Universitetinin “Cotutelle” proqramı əsasında Fransada təhsil alan doktorantura tələbələrinin fəaliyyətinə nəzər yetirildi. Universitetin məzunlarının məşğulluq səviyyəsi, eyni zamanda akademik fəaliyyətinə davam edən tələbələr haqqında ən son statistika təqdim olundu.
Təqdimatın ardından UFAZ-ın Koordinatoru Jan-Mark Planeks çıxış edərək akademik göstəriciləri yüksək dəyərləndirdi. Jan-Mark Planeks akademik heyətin artırılması və metodologiyanın təkmilləşdirilməsi üzrə planlar olduğunu bildirdi. Süni intellektin həyatımızın hər sahəsinə dərindən nüfuz etdiyini vurğulayan Koordinator dəyişən zamanın yenilənən tələblərinə uyğun tədris praktikasının yaradılmasının əhəmiyyətindən danışdı. O, pedaqoji resursların yeniləndiyini, fransız müəllimlərin bu inteqrasiyanı mənimsədiyini və eyni təcrübənin UFAZ-da da tətbiqinə ehtiyac olduğunu dedi.
Tədbirin sonuncu hissəsində müəllimləri maraqlandıran məsələlər ətrafında sual-cavab sessiyası təşkil olundu.

Meeting of the UFAZ Teachers to Review the 2024-2025 Academic Year Outcomes
An event was held at the French-Azerbaijani University (UFAZ) between the management and academic staff to review the outcomes of the 2024-2025 academic year. During the meeting, Deputy Head of the Education Department, Samra Shiriyeva, delivered a presentation. The session covered key performance indicators for both - bachelor's and master's programs across the fall and spring semesters. Updates were also shared regarding students who are interning at French research laboratories and prestigious industrial enterprises in Azerbaijan.
A summary of the second Development Council meeting, a three-day session with the participation of the academic staff, industry leaders, students, and alumni was presented. During the presentation, forecasts for bachelor's and master's programs for the 2025-2026 academic year were shared.
Events organized throughout the year by the UFAZ Innovation Center, Career Center, and Research Department were discussed. Plans for the UFAZ International Conference 2025, dedicated to chemistry, process, and materials science, were highlighted. The activities of PhD students studying in France under the Cotutelle program were also reviewed. Employment statistics of UFAZ alumni and recent data on students pursuing academic career presented.
After the presentation, UFAZ Coordinator Jean-Marc Planeix delivered a speech in which he highly praised the academic achievements. Planeix noted plans to expand the academic team and improve teaching methodologies. Stressing the deep integration of AI into all areas of life, the UFAZ Coordinator highlighted the importance of adapting teaching practices to meet the evolving demands. He said that pedagogical resources are being updated, French academic staff is already embracing this integration, and similar practices should be implemented at UFAZ.
The event concluded with a Q&A session, where faculty members had the opportunity to raise their questions.