UFAZ magistr tələbələri üçün yeni təqaüd imkanı
Məşhur azərbaycanlı alim Eyyub Tağıyevin adını daşıyan yeni təqaüd UFAZ magistr tələbələri üçün təsis edilib. Bu nüfuzlu təqaüd birinci kurs tələbələrinə yüksək akademik göstəricilərinə görə təqdim olunacaq və onlara birinci ilin ikinci semestrində və ikinci ilin birinci semestrində ödəniləcəkdir. Hər təqaüdçü aylıq olaraq 250 AZN məbləğində mükafat alacaq. Payız semestri üçün magistratura səviyyəsinin ikinci ilində təhsil alan 17 tələbənin təqaüd proqramı üçün seçilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Eyyub Tağıyev texnika elmləri doktoru, professor və Stalin mükafatı laureatı olmuşdur. O, 1912-ci ildə Bakıda anadan olmuş, 1928-ci ildə indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti daxil olmuşdur. 1932-ci ildə institutu bitirdikdən sonra Lökbatan qazma kontorunda işə başlamış, 1937-ci ildə isə Suraxanıda eksperimental qazma kontoruna rəhbər təyin edilmişdir. Tağıyevin rəhbərlik etdiyi komanda tərəfindən hazırlanmış turbinli qazma maşınları sonradan ABŞ və Avropanın neft şirkətləri tərəfindən lisenziyalaşdırılmış və neft qazma texnologiyası sahəsində böyük töhfələr vermişdir.

bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
A new scholarship named after renowned Azerbaijani scientist Eyyub Taghiyev has been launched for UFAZ Master’s students. This prestigious scholarship is awarded to first-year students with outstanding academic performance, and will be issued during the 2nd semester of their 1st year and the 1st semester of their 2nd year. Each recipient will receive a monthly stipend of 250 AZN. For the Fall semester, 17 M2-level students will be selected to receive this honor.
Eyyub Taghiyev was a Doctor of Technical Sciences, a professor, and a laureate of the Stalin Prize. Born in Baku in 1912, he entered the Azerbaijan Industrial Institute (now the Azerbaijan State Oil and Industry University) in 1928. After graduating in 1932, he began working at the Lokbatan drilling office and in 1937, he was appointed head of the experimental drilling office in Surakhany. Taghiyev led a team that developed turbine drilling machines, which were later licensed by oil companies in the USA and Europe, making significant contributions to the field of oil drilling technology.