Aprelin 30-da Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) süni intellekt üzrə tədqiqatçı və strateq Dr. Rabih Amhazın təqdimatında “Diqqətin hüdudlarından kənarda: Şüurun mürəkkəb sistem kimi modelləşdirilməsi” adlı elmi seminar keçirilib.
Strasburq Universitetinin (Unistra) dosenti və “Icam Strasbourg-Europe”da tətbiqi süni intellekt tədqiqatlarının rəhbəri olan Dr. Amhaz seminar zamanı süni intellektin inkişafında yeni paradiqmadan bəhs edib. O, insan idrakının multimodal dərin öyrənmə vasitəsilə mürəkkəb və dinamik bir sistem kimi modelləşdirilməsi mövzusuna toxunub. Dr. Amhaz bildirib ki, süni intellektin insan idrakını tam ifadə edə bilməsi üçün sadəcə verilənlər kifayət deyil. Burada qavrayış, davranış və mühitdən gələn siqnalların inteqrasiyası əsas rol oynayır.
Dr. Amhaz təqdimatında süni intellekt və neyroelmlər arasında körpü yaradaraq adaptiv sistemlər, koqnitiv-məlumatlı interfeyslər və insan mərkəzli intellektual maşınların perspektivlərini bölüşüb. O, həmçinin kompüter görməsi, sensor məlumatları və maşın öyrənməsi texnologiyalarına əsaslanaraq insan davranışını təhlil edən və qərar qəbulu prosesini asanlaşdıran sistemlər üzrə tədqiqatlarından bəhs edib.
Seminarın sonunda süni intellektin sənayedə rəqəmsal transformasiya, “ağıllı” infrastrukturun monitorinqi və innovasiya yönümlü təlim proqramlarında tətbiqi ətrafında interaktiv müzakirələr aparılıb.

Research Seminar on Cognitive Artificial Intelligence Held at UFAZ
On April 30, a research seminar titled “Beyond Attention: Engineering the Mind as a Complex System” was held at the French-Azerbaijani University (UFAZ), featuring Dr. Rabih Amhaz, an artificial intelligence researcher and strategist.
Dr. Amhaz, Associate Professor at the University of Strasbourg (Unistra) and the head of applied AI research at Icam Strasbourg-Europe, spoke about a new paradigm in the development of artificial intelligence during the seminar. He addressed the topic of modeling human cognition as a complex and dynamic system through multimodal deep learning. Dr. Amhaz stated that data alone is not sufficient for artificial intelligence to fully express human cognition; here, the integration of signals from perception, behavior, and the environment plays a key role.
In his presentation, Dr. Amhaz shared perspectives on adaptive systems, cognitive aware interfaces, and human-centered intelligent machines by bridging the gap between artificial intelligence and neuroscience. He also discussed his research on systems that analyze human behavior and facilitate decision-making processes based on computer vision, sensor data, and machine learning technologies.
The seminar concluded with interactive discussions on the application of artificial intelligence in industrial digital transformation, smart infrastructure monitoring, and innovation-oriented training programs.