“Techcell” hakatonunun qalibləri açıqlanıb
“Azercell Telekom” MMC-nin dəstəyi və Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “Techcell” hakatonu başa çatıb və qaliblər elan edilib. Hakaton 18-19 aprel tarixlərində baş tutub. İştirakçılara bu müddət ərzində informasiya texnologiyaları, kibertəhlükəsizlik və mobil şəbəkə sahələrinə aid 5 fərqli mövzu üzrə həllər təklif etmək tapşırılmışdı.
Əvvəlcə UFAZ-ın İcraçı direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən Lətifə Nəsibova tədbir iştirakçılarını salamladı və gənc istedadlar arasında innovasiya və əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı. UFAZ-ın Baş katibi Yelizaveta Bidanova UFAZ-ın daim akademik və praktiki bilikləri birləşdirən bu cür hakatonları dəstəklədiyini qeyd etdi. Azercell-in İnsan Kapitalının İdarə Edilməsi Departamentinin Direktoru Dilarə Hüseynova şirkətin belə əməkdaşlıq tədbirləri vasitəsilə növbəti nəsil İT mütəxəssislərinin inkişafına töhfə verməyi hədəflədiyini bildirdi. Azercell-in Proqram təminatı üzrə kiçik mütəxəssisi Cavid Abışov şəxsi təcrübəsini iştirakçılarla bölüşdü və Techcell kimi hakatonların yeni başlayan gənclər üçün olduqca böyük bir fürsət olduğunu diqqətə çatdırdı.
Ardınca, UFAZ-ın Data Elmi və Süni İntellekt üzrə magistratura proqramının koordinatoru Nahla El Zant və münsiflər heyətinin rəhbəri Asif İbrahimov qalibləri elan etdi.
Münsiflər heyətinin qərarına əsasən UFAZ tələbələrindən ibarət “Night Ops” komandası 1-ci, Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələrindən ibarət “Sentinels” komandası 2-ci, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin tələbələrindən ibarət “Delusion” komandası isə 3-cü yerə layiq görülüb. Komandalar müvafiq olaraq 3500, 2500 və 1500 AZN dəyərində pul mükafatları və baş sponsor “Azercell”in xüsusi hədiyyələri ilə təltif olunublar.
Qeyd edək ki, ümumilikdə 15 universitetdən 96 komandanın müraciət etdiyi yarışmada 30 komanda final mərhələsinə qatılmaq imkanı əldə etdi. Onlardan 22 komanda yekunda təqdimatla çıxışı baş tutdu. 3 nəfərdən ibarət komandalar verilən mövzulardan birinə uyğun kod və proqramlaşdırma tapşırıqlarını yerinə yetirdilər. Məlumat üçün bildirək ki, iştirakçıların seçimi zamanı onların kibertəhlükəsizlik, proqramlaşdırma, mobil şəbəkə təhlükəsizliyi kimi sahələrdə bilikləri ilə yanaşı, gender balansının qorunması, yumşaq bacarıqlardan istifadə kimi bacarıqlarına da nəzər yetirilmişdi. İştirakçılara 18-19 may tarixlərində “Azercell” şirkəti və UFAZ-dan peşəkar mentorlar dəstək verib. Sonda komandalar münsiflər heyəti qarşısında öz nəticələrini təqdim ediblər.
Azercell və UFAZ-ın birgə səyləri nəticəsində ərsəyə gələn bu layihə texniki bilikləri və innovativ ideyaları ilə seçilən istedadlı gənclərin üzə çıxarılmasına, onların inkişafına öz töhfəsini verir. “Techcell” hakatonu bu tərəfdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən sayca üçüncü hakatondur.

The winners of "Techcell" hackathon has been announced
The "Techcell" hackathon, organized with the support of "Azercell Telecom" LLC and the Azerbaijan-French University (UFAZ), has concluded and the winners has been announced. The hackathon took place on April 18-19. During this period, participants were tasked with proposing solutions on 5 different topics related to information technologies, cybersecurity, and mobile network areas.
In her welcome speech, Latifa Nasibova, Acting Director of UFAZ, emphasized the importance of fostering innovation and collaboration among young talents in the tech field. Elizaveta Bydanova, Secretary General of UFAZ, highlighted the university's commitment to supporting initiatives that bridge academic knowledge with practical industry skills. Dilara Huseynova, HR Director of Azercell, spoke about the company's dedication to nurturing the next generation of IT professionals through such collaborative events. Javid Abishov, Azercell Junior Software Developer, shared his personal journey and how hackathons like Techcell provide invaluable experience for budding developers.
Then, Nahla El Zant, UFAZ Data science and Artificial Intelligence Master Program Coordinator and Asif Ibrahimov, Head of Jury from Azercell announced the winners.
Based on the decision of the jury, the "Night Ops" team, consisting of UFAZ students, was awarded 1st place, the "Sentinels" team, consisting of students from Baku Higher Oil School, was awarded 2nd place, and the "Delusion" team, consisting of students from Azerbaijan State Oil and Industry University, was awarded 3rd place. The teams were rewarded with cash prizes of 3500 AZN, 2500 AZN, and 1500 AZN respectively, along with special gifts from the main sponsor, Azercell.
In the competition, which saw applications from 96 teams across 15 universities, 30 teams managed to progress to the final stage. Out of these, 22 teams successfully delivered their presentations in the final. Teams, consisting of three members each, executed coding and programming tasks relevant to given topics. It is worth noting that during the selection of participants, their knowledge in areas such as cybersecurity, programming, and mobile network security was considered, alongside maintaining gender balance and the use of soft skills. On May 18-19, participants were supported by professional mentors from the Azercell company and UFAZ. At the end, the teams presented their results in front of a panel of judges.
It is noteworthy that this project, resulting from the joint efforts of Azercell and UFAZ, highlights the technical knowledge and innovative ideas of talented young students, contributing to their professional development. The "Techcell" hackathon is the third hackathon conducted within this partnership.