UFAZ-da Mövsüm bəy Xanlarov adına təqaüdün qalibləri seçilib
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) tələbələri üçün Mövsüm bəy Xanlarov adına təqaüdün bu ilki qalibləri müəyyən olunub.
Bakalavr və magistratura pilləsində təhsil alan ümumilikdə 21 nəfər UFAZ tələbəsi Mövsüm bəy Xanlarov adına təqaüdün qalibi seçilib.
Tələbələri həvəsləndirmək və onlara maddi yardımın göstərilməsi məqsədilə verilən təqaüd qaliblərini Strasburq Universitetinin (UNİSTRA) münsiflər heyəti müəyyən edib. Seçim 2022/2023-cü tədris ilində hər ixtisas üzrə ən yaxşı nəticə göstərmiş tələbələr arasında aparılıb.
Mövsüm bəy Xanlarov 1883-cü ildə Strasburq Universitetinin Elmi Şurasında 26 yaşında doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə edərək, müasir dillə desək, kimya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır. Məhz bu səbəbdən UFAZ-da Strasburq Universitetində doktorluq adını qazanmış ilk azərbaycanlı olan Mövsüm bəy Xanlarov adına təqaüd 2019-cu ildən təsis edilmişdir.
Mövsüm bəy Xanlarov adına təqaüdün məbləği bakalavr səviyyəsi üçün 130 manat, magistratura səviyyəsi üçün isə 150 manatdır. Təqaüd 1 iyul 2023-cü ildən 1 yanvar 2024-cü il tarixinədək olan müddəti əhatə edəcək. Təqaüdün ödənilməsi dövlət büdcəsi hesabına həyata keçirilir. Mövsüm bəy Xanlarov təqaüdünün təyin olunması tələbələrin Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş digər təqaüdləri almaq hüququnu istisna etmir.

2 years, 7 months ago
The French-Azerbaijani University has identified the list of students who have been awarded the scholarship named after Movsum Bay Khanlarov for the current academic semester. A total of 21 students, studying at both the bachelor's and master's levels, have been honored with this scholarship.
The jury, comprising Unistra professors, carefully selected the recipients of the scholarship with the aim of motivating students and offering them financial aid. The scholarship has been awarded to students in each specialty who achieved the highest results during the 2022/2023 academic year.
In 1883, at the age of 26, Movsum Bey Khanlarov successfully defended his Ph.D. thesis at the Scientific Council of the University of Strasbourg (Unistra) and earned a doctorate in Chemical Sciences. Therefore, it is not a coincidence that UFAZ established a scholarship in 2019 in honor of Movsum Bay Khanlarov, the first Azerbaijani to receive a doctorate degree from Unistra.
The amount of the scholarship, named after Movsum Bay Khanlarov, consists of 130 AZN for bachelor students and 150 AZN for masters students. It will cover the duration from July 1, 2023, until January 1, 2024. The scholarship covers an academic year – semester? and is funded by the state budget. The execution of this scholarship does not preclude the right of a scholarship holder to receive other scholarships and grants provided by the legislation of the Republic of Azerbaijan.