UFAZ-ın məzunu Aynur Nağızadə doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə edib
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Fiziki kimya/kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə magistr proqramının məzunu və Strasburq Universitetinin (Unistra) doktorantı Aynur Nağızadə doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə edərək fəlsəfə doktoru (PhD) elmi dərəcəsinə layiq görülüb.
“Şəhər aerozollarının kəmiyyət xarakteristikası: Onların emissiya mənbələrinin, konsentrasiyasının və mövsümi dəyişkənliyinin müəyyənləşdirilməsi” adlı dissertasiya işinin müdafiəsi 2026-cı il iyunun 9-da Fransanın Strasburq Universitetində (Unistra) baş tutub.
Dörd il davam edən elmi-tədqiqat fəaliyyəti ərzində Aynur Nağızadə atmosfer kimyası və ətraf mühitin monitorinqi sahəsində araşdırmalar aparıb. Tədqiqatlarının nəticələri beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilib və bu müddətdə onun müəllifi olduğu iki elmi məqalə nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnallarda dərc olunub. Eyni zamanda, o, əldə etdiyi nəticələri iki beynəlxalq elmi konfransda təqdim edib.
Doktorantura təhsili müddətində o, professorlar Moris Milye və Olivye Delomun elmi rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərib.
Qeyd edək ki, Aynur Nağızadənin doktorantura təhsili Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən Dövlət Proqramı çərçivəsində dəstəklənib.
Dr. Aynur Nağızadəni bu mühüm elmi nailiyyət münasibətilə təbrik edir, ona gələcək elmi fəaliyyətində yeni uğurlar arzulayırıq.

1781081664227 aynur phdddd
Aynur Naghizada, a graduate of the Master's program in Physical Chemistry/Chemical Engineering at the French-Azerbaijani University (UFAZ) and a PhD student at the University of Strasbourg (Unistra), has successfully defended her doctoral dissertation and been awarded the degree of Doctor of Philosophy (PhD).
The defense of her dissertation entitled “Quantification of Urban Aerosols: Identification of Their Emission Sources, Abundance, and Seasonal Variations” took place on 9 June 2026 at the University of Strasbourg (Unistra), France.
During four years of research activity, Aynur Naghizada conducted studies in the fields of atmospheric chemistry and environmental monitoring. The results of her research have been highly appreciated by the international scientific community, and during this period, two scientific articles authored by her were published in prestigious international scientific journals. In addition, she presented her research findings at two international scientific conferences.
Throughout her doctoral studies, she worked under the supervision of Professors Maurice Millet and Olivier Delhomme.
It should be noted that Aynur Naghizada’s doctoral studies were supported within the framework of the State Program funded by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan.
We congratulate Dr. Aynur Naghizada on this significant scientific achievement and wish her continued success in her future scientific endeavors.