1 gün, 11 saat əvvəl
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə məzunu Səbinə Babayeva və komandasının hazırladığı “Volterra” layihəsi “IFP School”un İnnovasiya Mərkəzi tərəfindən təşkil olunmuş startap müsabiqəsində qalib gəlib.
Layihə ucqar kəndlərdə əhalinin elektrik enerjisinə əlçatanlığını artırmaq məqsədilə hazırlanıb. Enerji çatışmazlığı icmaların keyfiyyətli təhsil, nəqliyyat və kommunikasiya imkanlarını məhdudlaşdırır. “Volterra” isə yerli satıcılar vasitəsilə batareya dəyişdirmə xidmətini təqdim edərək problemə həll yolu gətirir.
“Volterra” satıcıların məhsullarını daşımaq üçün müntəzəm olaraq kəndlər və böyük şəhərlər arasında səfər etdiyini nəzərə alaraq, həll yolunu bu marşrutlara inteqrasiya edir. Yəni xüsusi “Volterra kilidli” batareyalar şəhərlərdəki enerji mərkəzlərində doldurulduqdan sonra satıcılar vasitəsilə birbaşa ucqar kənd sakinlərinə çatdırılır. İstifadədən sonra isə batareyalar yenidən mərkəzə gətirilir və proses davamlı olaraq təkrarlanır.
Yerlilər üçün bu, əlavə infrastruktur qurmadan sərfəli portativ batareyalardan istifadə imkanı yaradır. Satıcılar isə gündəlik qrafiklərini dəyişdirmədən əlavə gəlir əldə edirlər.
Laurent Fortinin mentorluğu ilə ərsəyə gələn layihə təklif etdiyi innovativ yanaşma sayəsində həm müsabiqədə fərqlənib, həm də tələbə və gənc sahibkarlar üçün ilham mənbəyi olub.

Sabina Babayeva, a graduate of the Chemical Engineering program at the French-Azerbaijani University (UFAZ), along with her team, won a startup competition organized by the Innovation Center of IFP School with their project called Volterra.
The project is designed to increase access to electricity for residents in remote villages. Energy shortages limit communities’ access to quality education, transportation, and communication. Volterra addresses this issue by providing a battery exchange service through local merchants.
The solution leverages the fact that merchants regularly travel between villages and major cities to deliver their products. Special Volterra-locked batteries are charged at energy centers in cities and then delivered directly to residents of remote villages via these vendors. After use, the batteries are returned to the cities, and the cycle continues.
For local residents, this provides access to affordable, portable batteries without the need for additional infrastructure. Merchants, in turn, earn extra income without altering their daily routines.
Mentored by Laurent Forti, the project stood out in the competition due to its innovative approach and has become a source of inspiration for students and young entrepreneurs.