UFAZ məzunu Əli Məmmədov doktorluq disseratiyasını uğurla müdafiə edib
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Kompüter elmləri” ixtisasının məzunu Əli Məmmədov 2025-ci ilin dekabr ayında Fransanın aparıcı ali təhsil və tədqiqat mərkəzlərindən biri olan Paris Politexnik İnstitutunda (Institut Polytechnique de Paris) fəlsəfə doktoru (PhD) elmi dərəcəsini qazanıb.
Əli Məmmədov doktorantura təhsilini Télécom Paris məktəbinin LTCI laboratoriyasında, Paris Politexnik İnstitutunun doktorantura məktəbi çərçivəsində, “Siqnal və təsvirlərin emalı, avtomatik idarəetmə və robototexnika” ixtisası üzrə alıb. Onun doktorluq tədqiqatı rəqəmsal patologiya sahəsində müasir maşın öyrənməsi yanaşmalarına, xüsusilə Sjögren sindromunun diaqnostikasına fokuslanıb.
Doktorluq araşdırmaları çərçivəsində Əli Məmmədov iriölçülü histopatoloji görüntülərin təhlili məqsədilə zəif nəzarətli öyrənmə, öz-özünə nəzarətli öyrənmə və çoxinstansiyalı öyrənmə metodlarını araşdırıb. Onun elmi işi tibbi süni intellekt sahəsində modellərin dayanıqlığı, təkrarlanma qabiliyyəti və klinik interpretasiyası kimi mühüm problemlərin həllinə töhfə verib. Tədqiqatın əsas nəticələri beynəlxalq resenziyalı elmi jurnallarda və konfranslarda dərc olunmuş üç əsas elmi töhfə kimi təqdim edilib.
Əli Məmmədovun tədqiqatının əsas elmi töhfələrindən biri göstərib ki, sadə instansiya əsaslı öyrənmə metodları, düzgün qurulmuş öz-özünə nəzarətli öyrənmə ilə birləşdirildikdə, mürəkkəb bütün-slayd modelləri ilə müqayisə edilə bilən səviyyədə və ya daha yaxşı nəticələr verə bilir. Başqa sözlə, ənənəvi, böyük və mürəkkəb modellərə ehtiyac olmadan, sadə və səmərəli üsullarla tibbi görüntülərdən əhəmiyyətli məlumat çıxarmaq mümkün olur. Bu yanaşma yüksək ayırdetməli histopatoloji görüntülərin daha tez, etibarlı və ölçülə bilən şəkildə təhlilinə imkan yaradır.
Digər mühüm töhfə zəif nəzarətli modellərin etibarlılığı və təkrarlanma qabiliyyəti ilə əlaqədardır. Əli Məmmədov bu modellərdə əhəmiyyətli performans dəyişkənliyi müəyyən edərək çoxsəviyyəli model birləşdirmə strategiyasını təklif edib. Bu yanaşma klinik istifadədə mühüm olan dayanıqlıq, etibarlılıq və sabitliyi əhəmiyyətli dərəcədə artırıb.
Üçüncü elmi töhfə isə kliniki interpretasiya oluna bilən süni intellekt sistemlərinin yaradılmasına yönəlib. Əli Məmmədov kliniki düşüncə tərzini əks etdirən, tam avtomatlaşdırılmış və izah edilə bilən histopatoloji analiz sistemi hazırlayıb. Bu isə Sjögren sindromunun etibarlı diaqnostikasına imkan yaradır və həkimlərlə süni intellekt sistemləri arasında etimadı gücləndirir.
Hazırda Əli Məmmədov “SeeHaptic” şirkətində kompüter görüntüləri üzrə tədqiqat mühəndisi vəzifəsində çalışır. O, görmə məlumatlarını toxunuşlu əks-əlaqəyə çevirən innovativ qavrayış sistemlərinin hazırlanmasında iştirak edir. Bu texnologiyalar görmə məhdudiyyətli və görmə qabiliyyəti olmayan şəxslərin gündəlik həyatını asanlaşdırmağı hədəfləyir.

Ali Mammadov, a graduate of the French-Azerbaijani University (UFAZ) in Computer Science, earned his PhD degree in December 2025 from the Institut Polytechnique de Paris, one of France’s leading higher education and research institutions.
Ali Mammadov completed his doctoral studies at the LTCI Laboratory of Télécom Paris, within the doctoral school of Institut Polytechnique de Paris, specializing in Signal, Image, Automatic Control, and Robotics. His doctoral research focused on digital pathology and advanced machine learning approaches, with a particular emphasis on the diagnosis of Sjögren’s Syndrome.
During his PhD, Ali investigated weakly supervised learning, self-supervised learning, and multiple instance learning (MIL) methods for the analysis of large-scale histopathology images. His work addressed key challenges in medical artificial intelligence, including model robustness, reproducibility, and clinical interpretability. The main outcomes of his research were presented as three core scientific contributions, all of which were published in international peer-reviewed journals and conferences.
One of his major contributions demonstrated that simple instance-based learning methods, when combined with properly designed self-supervised learning features, can achieve performance comparable to or better than complex whole-slide models. In other words, it is possible to extract significant information from medical images efficiently and effectively without relying on large, complex models. This approach allows high-resolution histopathology images to be analyzed faster, more reliably, and in a more scalable manner.
Another important contribution focused on the robustness and reproducibility of weakly supervised models. Ali identified significant performance variability in these models and proposed a multi-fidelity model fusion strategy, which substantially improves reliability, stability, and robustness – all critical for clinical deployment.
The third contribution addressed the creation of clinically interpretable AI systems. Ali developed a fully automated and explainable histopathology analysis pipeline that mirrors clinical reasoning, enabling reliable diagnosis of Sjögren’s Syndrome and fostering trust between medical professionals and AI tools.
Currently, Ali Mammadov works as a Computer Vision Research Engineer at SeeHaptic, where he contributes to the development of innovative perception systems that convert visual information into tactile feedback. These technologies aim to assist people with visual impairments or blindness, improving their daily lives.
We congratulate Dr. Ali Mammadov on this remarkable achievement and wish him continued success in his scientific career.