UFAZ məzununun elmi məqaləsi geologiya sahəsində nüfuzlu Q1 jurnalında dərc olunub
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) məzunu, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) və Strasburq Universitetinin (Unistra) “Cotutelle” doktorantura proqramı çərçivəsində birgə doktorantı, "Qaya mexanikası” ixtisası üzrə təhsil alan Kamal Bayramovun elmi məqaləsi geologiya sahəsində dünyanın nüfuzlu elmi nəşrlərindən biri olan “Journal of Structural Geology” jurnalında dərc olunub.
“Triaxial deformasiyaya məruz qalmış məsaməli lavalarda məsamələrin quruluşu və istiqamətinin sıxılma prosesinin lokalizasiyasına təsiri" adlı elmi məqalədə məsaməli vulkanik süxurların sıxılma zamanı necə deformasiya olunduğu araşdırılıb. Tədqiqatın əsas məqsədi süxurların daxilindəki məsamələrin forması və istiqamətinin onların mexaniki davranışına necə təsir göstərdiyini müəyyən etmək olub.
Araşdırma çərçivəsində məsaməli lava nümunələri üzərində triaxial sıxılma eksperimentləri aparılıb. Əldə olunan nəticələr göstərib ki, məsamələrin fərqli istiqamətlərdə yerləşməsi süxurların möhkəmliyinə, deformasiya prosesinə və sıxılma zolaqlarının yaranmasına birbaşa təsir göstərir.
Tədqiqatın nəticələri vulkanik süxurların mexaniki xüsusiyyətlərinin daha yaxşı anlaşılmasına imkan yaradır. Eyni zamanda, bu nəticələr vulkanların dayanıqlığının qiymətləndirilməsi, süxurlar daxilində maye və qazların hərəkətinin öyrənilməsi, eləcə də müxtəlif məsaməli geomateriallarda deformasiya proseslərinin modelləşdirilməsi üçün mühüm elmi əhəmiyyət daşıyır.
Məqalə qaya mexanikası və struktur geologiyası sahəsində məsamələrin quruluşu, onların istiqaməti və süxurların möhkəmliyi arasındakı əlaqəyə yeni eksperimental sübutlar təqdim edir. Bu baxımdan, tədqiqat həmin sahədə aparılan elmi araşdırmalara mühüm töhfə verir.
Məqalənin tam mətni ilə keçid vasitəsilə tanış ola bilərsiniz: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S019181412600163X?via%3Dihub

UFAZ Graduate’s Research Paper Published in a Prestigious Q1 Journal in Geology
A research paper by Kamal Bayramov, a graduate of the French-Azerbaijani University (UFAZ) and a joint PhD candidate of Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and the University of Strasbourg (Unistra) under the Cotutelle doctoral programme, specializing in Rock Mechanics, has been published in the Journal of Structural Geology, one of the world's leading scientific journals in the field of geology.
The paper, entitled “The Control of Pore Geometry and Orientation on Compaction Localization in Triaxially Deformed Porous Lava,” investigates how porous volcanic rocks deform under compression. The study focuses on determining how the geometry and orientation of pores influence the mechanical behaviour of these rocks.
As part of the research, triaxial compression experiments were conducted on porous lava samples. The findings demonstrate that different pore orientations have a direct impact on the rocks’ strength, deformation mechanisms, and the development of compaction bands.
The results provide new insights into the mechanical behaviour of volcanic rocks. They also have important implications for assessing volcanic stability, understanding fluid and gas transport within rocks, and modelling deformation processes in porous geomaterials.
Furthermore, the study provides new experimental evidence on the relationship between pore geometry, pore orientation, and rock strength in the fields of rock mechanics and structural geology. As such, it represents a valuable contribution to ongoing research in these disciplines.