UFAZ məzununun növbəti elmi məqaləsi “Geophysical Research Letters” jurnalında dərc olunub
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) məzunu və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) ilə Strasburg Universitetinin (Unistra) birgə “Cotutelle” doktorantura proqramı çərçivəsində doktorantura təhsili alan Kamal Bayramovun daha bir elmi məqaləsi Q1 kateqoriyalı “Geophysical Research Letters” (GRL) jurnalında dərc olunub.
“Vulkanik süxurlarda zamanla dəyişən sıxılma” adlı tədqiqat işində süxur mexanikası istiqamətində tədqiqat aparan Kamal Bayramov və həmmüəllifləri məsaməli vulkanik süxurlarda zamanla baş verən sıxılma prosesini – “compaction creep” fenomenini eksperimental şəkildə araşdırıblar.
Araşdırmada Fransanın Volvik bölgəsindən götürülmüş məsaməli traxian­dezit nümunələri üzərində müxtəlif laboratoriya təcrübələri aparılıb. Tədqiqat zamanı süxurların sabit təzyiq altında zaman keçdikcə deformasiyaya uğradığı, məsaməliliyinin tədricən azaldığı və sıxılmanın davam etdiyi müəyyən edilib.
Təcrübələrin nəticələri göstərib ki, vulkanik lava süxurlarında sıxılma prosesi yalnız ani mexaniki dəyişikliklərlə məhdudlaşmır, eyni zamanda uzun müddət ərzində davam edə bilir. Tədqiqatçılar həmçinin bu prosesin süxurun daxilində “compaction bands” adlanan lokal sıxılma zonalarının formalaşması ilə müşayiət olunduğunu müəyyən ediblər.
Məqalədə qeyd olunur ki, bu proses vulkanik sistemlərin uzunmüddətli təkamülü və geotermal rezervuarların davranışı baxımından əhəmiyyətli nəticələrə malikdir. Zamanla davam edən sıxılma süxurların məsaməliliyini və keçiriciliyini azalda, bununla da geotermal rezervuarlarda maye axınına təsir göstərə bilər. Eyni zamanda, vulkanik strukturlarda məsamə təzyiqinin artması və keçiriciliyin azalması vulkanların sabitliyi ilə bağlı proseslərə təsir göstərə bilər.
Araşdırmanın nəticələri həmçinin göstərir ki, zamanla davam edən sıxılma mexanizminin daha yaxşı öyrənilməsi vulkanik sistemlərin uzunmüddətli davranışının proqnozlaşdırılması, vulkanik təhlükələrin qiymətləndirilməsi, eləcə də geotermal və CO₂ saxlama sistemlərinin idarə olunması baxımından əhəmiyyətlidir.
Məqalənin tam mətni ilə keçid vasitəsilə tanış ola bilərsiniz: Time-dependent (Creep) Compaction in Volcanic Rocks – Geophysical Research Letters

kamal paper 2, 2026 neuuuuuu paperrrrr
Another research paper by Kamal Bayramov, a graduate of the French-Azerbaijani University (UFAZ) and a PhD candidate at Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and the University of Strasbourg (Unistra) under the joint Cotutelle doctoral programme, has been published in the Q1 journal Geophysical Research Letters (GRL).
In the research paper entitled “Time-dependent (Creep) Compaction in Volcanic Rocks”, Kamal Bayramov, whose research focuses on rock mechanics, and his co-authors experimentally investigated the time-dependent compaction process, known as “compaction creep”, in porous volcanic rocks.
The study involved various laboratory experiments on porous trachyandesite samples collected from the Volvic region of France. The research demonstrated that, under constant pressure, the rocks undergo deformation over time, their porosity gradually decreases, and compaction continues.
The results of the experiments showed that the compaction process in volcanic lava rocks is not limited to instantaneous mechanical changes but can continue over an extended period. The researchers also found that this process is accompanied by the formation of localised compaction zones, known as “compaction bands”, within the rock.
The paper notes that this process has important implications for the long-term evolution of volcanic systems and the behaviour of geothermal reservoirs. Time-dependent compaction can reduce the porosity and permeability of rocks, thereby affecting fluid flow in geothermal reservoirs. At the same time, increasing pore pressure and decreasing permeability in volcanic structures may influence processes related to volcanic stability.
The findings also demonstrate that a better understanding of the mechanisms of time-dependent compaction is important for predicting the long-term behaviour of volcanic systems, assessing volcanic hazards, and managing geothermal and CO₂ storage systems.
The full text of the paper is available via the following link: Time-dependent (Creep) Compaction in Volcanic Rocks – Geophysical Research Letters