10 ay, 1 həftə əvvəl
Azərbaycan-Fransız Universiteti bakalavr ixtisaslarına həsr olunmuş Açıq Qapı Günündə UFAZ-da təhsil almağı hədəfləyən tələbələri və onların valideynlərini qəbul etdi.
Tədbir UFAZ-ın İcraçı direktoru vəzifəsini icra edən Lətifə Nəsibovanın açılış nitqi ilə başlandı. Daha sonra təhsil müəssisəsi ilə ilkin tanışlıq məqsədilə auditoriyaya tanıtım videosu təqdim olundu. UFAZ-da təhsillə maraqlanan qonaqlar əvvəlcə vizual olaraq universitet daxilində təklif olunan imkanlara, tələbələr üçün yaradılan fürsətlərə, elmi seminarlara, peşəkarlarla görüşlərə, eləcə də tələbə klubu fəaliyyətlərinə şahid oldular.
Bakalavr ixtisasları üzrə edilən təqdimatda əvvəlcə UFAZ-ın yaradılması, onun əsas tərəfdaşları və məqsədləri ətrafında məlumat verildi. Daha sonra Azərbaycan-Fransız Universitetinin malik olduğu elmi potensiala – tədqiqat laboratoriyalarına nəzər salındı. Nəzəri biliklərin praktikada tətbiqinin tələbələrə hansı üstünlükləri qazandırdığından bəhs olundu.
Ardınca 2024-2025-ci tədris ilinin yekunları ilə bağlı məlumat verildi. UFAZ-da təhsilin üstünlükləri - ikili diplom, ödənişsiz təhsil, Avropada yay məktəbi, sahə təcrübələri, sənaye mütəxəssisləri və elmi tədqiqatçılarla görüşlər kimi fürsətlər vurğulandı.
UFAZ-ın bakalavr səviyyəsi üzrə təklif etdiyi 5 ixtisas – Kompüter elmləri, Kimya, Kimya mühəndisliyi, Neft və qaz mühəndisliyi, Geologiya və geofizika mühəndisliyi haqqında ətraflı məlumat verildi. Bu sahələr üzrə təhsil almağın tələbələrə qazandıracağı bilik və bacarıqlardan, eyni zamanda onları gözləyən iş imkanlarından bəhs edildi. Qəbul qaydaları və UFAZ-ın daxili imtahanı haqqında detallardan danışıldı.
Tədbirin növbəti hissəsində UFAZ-da bakalavr dərəcəsi üzrə təhsil alan tələbələrə söz verildi. Geologiya və geofizika mühəndisliyi ixtisası üzrə 2-ci kurs tələbəsi, Tələbə Şurasının Prezidenti Zəhra Rəhimova və Kompüter elmləri üzrə 3-cü kurs tələbəsi, Tələbə Şurasının Vitse-prezidenti Anar Eyvazzadə çıxış edərək UFAZ-dakı təcrübə və təəssüratlarını bölüşdülər.
Sual-cavab mərhələsində isə qonaqlar tədris fəaliyyəti, ixtisaslar və qəbul prosesi ilə əlaqədar onları maraqlandıran məsələləri dilə gətirdilər. UFAZ-ın Tədris Departamentinin müdir müavini Səmra Şiriyeva və Bakalavr Proqramları üzrə Koordinator Ruxsarə Yarmətova sualları əhatəli şəkildə cavablandırdılar.
Açıq Qapı Gününün daha bir əhəmiyyətli hadisəsi qonaqların UFAZ-ın 6 mərtəbəli, Avropa standartlarına uyğun yaradılmış elmi laboratoriyalarına ekskursiyası oldu. Laboratoriyalara yollanan şəxslər buradakı texniki təminat, fransalı və yerli mütəxəssislərin həyata keçirdiyi praktiki dərsləri, eyni zamanda icra olunan təcrübələri müşahidə etdilər. Kimya Departamentinin Koordinatoru Maksim Florent tələbələri kimya laboratoriyaları, Geofizika Proqramı üzrə Koordinator Arzu Əliyeva fizika laboratoriyaları, Neft və Qaz Proqramı üzrə Koordinator Fidan Aslanzadə isə İKT laboratoriyaları ilə tanış etdi.

10 months, 1 week ago
The French-Azerbaijani University welcomed prospective students and their parents during the Open Day dedicated to its bachelor programs.
The event began with an opening speech by Latifa Nasibova, Acting Executive Director of UFAZ. Afterwards, a promotional video was presented to the audience to provide an initial introduction to the institution. Visitors interested in studying at UFAZ were visually introduced to the facilities offered within the university, the opportunities for students, research seminars, meetings with professionals, as well as student club activities.
During the presentation on bachelor programs, information about the establishment of UFAZ, its main partners, and its objectives was provided. Scientific potential - specifically the research laboratories of the university, was showcased. The benefits of applying theoretical knowledge in practice for students were discussed.
Following that, an overview of the 2024–2025 academic year was provided. The advantages of studying at UFAZ - such as the double diploma, tuition-free education, summer schools in Europe, field trips, and opportunities to meet with industry professionals and researchers - were highlighted.
Detailed information was presented about the five bachelor programs offered at UFAZ: Computer Science, Chemistry, Chemical Engineering, Oil and Gas Engineering, and Geology and Geophysics Engineering. The knowledge and skills students will gain in these fields, as well as potential career opportunities, were discussed. Admission procedures and UFAZ’s internal exam were also explained.
In the next part of the event, current UFAZ bachelor students took the stage. Zahra Rahimova, a second-year student in Geology and Geophysics Engineering and President of the Student Council, and Anar Eyvazzada, a third-year student in Computer Science and Vice-President of the Student Council, shared their experiences and impressions of studying at UFAZ.
During the Q&A session, guests raised questions regarding academic activities, programs, and the admission process. Samra Shiriyeva, Deputy Head of the Education Department, and Rukhsara Yarmetova, Bachelor Programs Coordinator, provided comprehensive answers.
Another highlight of the Open Day was a tour of UFAZ’s six-floor scientific laboratories built to European standards. Visitors had the opportunity to observe the technical infrastructure, practical lessons conducted by French and local specialists, and ongoing experiments. Maxime Florent, Chemistry Department Coordinator, introduced students to the chemistry labs; Arzu Aliyeva, Geophysics Program Coordinator, to the physics labs; and Fidan Aslanzada, Oil and Gas Program Coordinator, to the IT labs.
The event was marked by delivering comprehensive information to those interested in the academic process at UFAZ.