UFAZ-da 11-ci qəbul imtahanı keçirilib
İyulun 28-də Azərbaycan-Fransız Universitetinə (UFAZ) 2026-2027-ci tədris ili üçün bakalavriat pilləsi üzrə qəbul imtahanı keçirilib.
UFAZ-a qəbul imtahanında iştirak etmək üçün Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) qəbul imtahanında I ixtisas qrupu üzrə 450 və daha artıq bal toplayan ümumilikdə 914 abituriyent qeydiyyatdan keçib. Onlardan 881-i imtahanda iştirak hüququ qazanıb, 712-si isə imtahanda iştirak edib.
İştirakçıların 546-sı Azərbaycan, 166-sı isə rus bölməsi üzrə imtahan verib. Onların 423-nü oğlan, 289-nu isə qız abituriyentlər təşkil edib.
İmtahan üçün UFAZ binasında 15-i Azərbaycan bölməsi, 5-i rus bölməsi, 1-i isə qarışıq olmaqda ümumilikdə 21 otaq ayrılıb. Prosesə 55 nəzarətçi və UFAZ əməkdaşları cəlb olunublar. Eyni zamanda, imtahan binasında tibbi personalın və polis xidmətinin fəaliyyəti təmin edilib.
Saat 10:00-da başlayıb 150 dəqiqə davam edən imtahanda abituriyentlər riyaziyyat, fizika, kimya, ümumi fənn bloku və ingilis dili fənləri üzrə biliklərini sınayıblar. İmtahan orta məktəb tədris dillərinə uyğun olaraq Azərbaycan və rus dillərində təşkil edilib.
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) ümumi işlər üzrə prorektoru Elnur İsmayılov, Strasburq Universitetinin (Unistra) professoru, UFAZ-ın proqram meneceri Yanik Hoaro və digər nümayəndələr imtahan prosesini müşahidə edib, abituriyentlər üçün yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
İmtahan nəticələri iyulun 30-da dərc ediləcək, iyulun 31-də isə abituriyentlərin apellyasiya müraciətlərinə baxılacaq. Yüksək nəticə göstərərək şərti qəbul alan və UFAZ-da təhsil alacağını təsdiqləyən şəxslərin qeydiyyatı 31 iyul və 3-6 avqust tarixlərində UFAZ binasında aparılacaq.
Qeyd edək ki, imtahan nəticələrindən asılı olaraq ümumilikdə 190 nəfər dövlət sifarişli əsaslarla UFAZ-a qəbul olunacaq. Bakalavriat pilləsində "Kompüter elmləri" ixtisası üzrə 60, "Kimya mühəndisliyi" üzrə 40, "Kimya" üzrə 30, "Neft və qaz mühəndisliyi" üzrə 30 və "Geologiya və geofizika mühəndisliyi" üzrə 30 yer ayrılıb.

On 28 July, the French-Azerbaijani University (UFAZ) held its bachelor admission exam for the 2026/2027 academic year.
A total of 914 applicants who had scored 450 points or above in Group I of the State Examination Center (SEC) entrance exam registered to take the UFAZ admission exam. Of these, 881 were eligible to participate, while 712 ultimately sat the exam.
Among the participants, 546 took the exam in Azerbaijani and 166 in Russian. The candidates included 423 male and 289 female applicants.
A total of 21 examination rooms were allocated in the UFAZ building, including 15 for the Azerbaijani section, 5 for the Russian section, and 1 mixed room. The examination process was supervised by 55 invigilators together with UFAZ staff. Medical personnel and police officers were also on duty throughout the exam.
The exam began at 10:00 a.m. and lasted 150 minutes. Applicants were tested in Mathematics, Physics, Chemistry, the General Knowledge section, and English. The examination was conducted in Azerbaijani and Russian, in line with the language of instruction in secondary schools.
The examination process was observed by Elnur Ismayilov, Vice-Rector for General Affairs of Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU); Yannick Hoarau, Professor at the University of Strasbourg (Unistra) and UFAZ Program Manager; along with other representatives, who also reviewed the conditions provided for the applicants.
The exam results will be announced on 30 July, while appeals will be reviewed on 31 July. Applicants who achieve the required results for conditional admission and confirm their intention to study at UFAZ will complete their registration at the UFAZ campus on 31 July and 3–6 August.
It should be noted that, depending on the exam results, a total of 190 applicants will be admitted to UFAZ on state-funded places. The available places are distributed as follows: 60 in Computer Science, 40 in Chemical Engineering, 30 in Chemistry, 30 in Petroleum Engineering and Reservoir Geology, and 30 in Geology, Geosciences and Georesources.