UFAZ-da Azərbaycanın ən böyük hakaton tədbirlərindən biri olan “JunctionX Baku 2024” baş tutub
UFAZ-da Azərbaycanın ən böyük hakaton tədbirlərindən biri olan “JunctionX Baku 2024” “Yaşıl İqtisadiyyatda Süni İntellekt” mövzusu ilə baş tutub.
Elm və Təhsil Nazirliyinin nəzdində olan Təhsilin İnkişafı Fondunun dəstəklədiyi və EESTEC Baku-nun təşkil etdiyi tədbir, süni intellektdən istifadə edərək ekoloji problemlərin həllinə yönəlmiş parlaq zehinləri bir araya gətirib.
UFAZ-ın icraçı direktoru Lətifə Nəsibova qonaqları və iştirakçıları salamlayaraq universitetin bu kimi tədbirlərin təşkilinə marağını və texnoloji ekosistemlə bağlı layihələrə dəstəyini vurğulayıb.
Hakatonun beynəlxalq və lokal təmsilçiləri Junction X-dən Qlobal Əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Daniil Frieden və EESTEC Baku-nun rəhbəri Adil Qasımov hakaton haqqında məlumat verərək, Azərbaycanda ilk dəfə keçirilməsi ilə bağlı hazırlıq prosesindən bəhs ediblər.
Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə heyətinin sədri Elnur Nəsibov bu tipli layihələrə Fondun dəstəyinin hər zaman olduğunu və beynəlxalq miqyaslı proyektlərin Azərbaycanda keçirilməsinə daha çox imkan yaradılacağını bildirib. Elm və Təhsil Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya şöbəsinin direktoru Səbuhi Rzayev təşkilati komandanın layihənin icrası prosesinə necə başlaması, layihənin təşkilati komandasının gördüyü işlər, əməkdaşlıqların necə qurulması barəsində fikirlərini bölüşüb.
4SİM-in Analiz və Monitorinq şöbəsinin rəhbəri Əzizə Vidadi və Gənclər Fondunun Gənclər Təşkilati ilə işlər şöbəsinin rəhbəri Orduxan Qəhrəmanzadə ekosistemdə bu kimi tədbirlərin önəmini və təmsil etdikləri qurumun bu sahəyə dəstəyindən bəhs ediblər. Code Academy-nin Marketinq Direktoru Goktug Sarı, PwC Azərbaycandan Texnoloji Menecer Zaur Mustafayev, United Payment Daxili Nəzarət şöbəsinin rəhbəri Rauf Həsənov və ATL Akademiyanın rəhbəri Aydan Həşimova da açılış mərasimində iştirak edərək, komandalara bu önəmli yarışmada uğurlar arzu ediblər.
Hakatonun əsas mövzuları COP29 istiqamətlərinə uyğun olaraq müəyyən edilmiş şəhər iqlim dözümlülüyü, emissiyaların azaldılması və dövri iqtisadiyyat texnologiyalarını əhatə edir. İştirakçılar növbəti 36 saat ərzində süni intellekt əsaslı həllər hazırlayıblar, bir qalib isə “Evergreen” adlı komanda olub. Qalib komanda Helsinkidə, Finlandiyada keçiriləcək əsas Junction tədbirində Azərbaycanı təmsil edəcəklər.
Qeyd edək ki, JunctionX Baku 2024 Finlandiyada yaranan və bütün dünyaya yayılan qlobal Junction hakathon hərəkatının bir hissəsidir və gənc texnologiya həvəskarları arasında innovasiyanı təşviq edir. JunctionX Baku, Azərbaycanda real dünya problemlərinə texnologiya əsaslı həllər yaratmaq üçün tələbələri, inkişaf etdiriciləri və yenilikçiləri bir araya gətirir.

"JunctionX Baku 2024," one of Azerbaijan's largest hackathon events, took place with the theme "Artificial Intelligence in Green Economy." Supported by the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, and organized by EESTEC Baku, the event aimed to address ecological issues using artificial intelligence.
Latifa Nasibova, UFAZ's Executive Director, welcomed guests and participants, emphasizing the university's interest in such events and its support for projects related to the technological ecosystem. International and local representatives of Junction X, including Daniil Frieden, Head of Global Relations at Junction X, and Adil Gasimov, Head of EESTEC Baku, provided insights into the hackathon, highlighting its first-ever occurrence in Azerbaijan and the preparatory process.
Elnur Nasibov, Chairman of the Education Development Fund's Board of Directors, reaffirmed the Fund's continuous support for such initiatives, noting their role in fostering international-scale projects in Azerbaijan. Sabuhi Rzayev, Director of Public Relations and Communication at the Ministry of Science and Education, shared thoughts on how the organizing team began the project execution process, the tasks undertaken by the project organization team, and the establishment of collaborations.
Aziza Vidadi, Head of Analysis and Monitoring at 4SIM, and Orduhan Gahramanzade, Head of Youth Organization Affairs at the Youth Foundation, discussed the significance of such events in the ecosystem and the institution's support in this field. Goktug Sari, Marketing Director of Code Academy, Zaur Mustafayev, Technology Manager at PwC Azerbaijan, Rauf Hasanov, Head of Internal Control at United Payment, and Aydan Hashimova, Director of ATL Academy, also attended the opening ceremony, wishing success to the teams in this important competition.
The main topics of the hackathon were aligned with COP29 directions, covering urban climate resilience, emission reduction, and circular economy technologies. Over the next 36 hours, participants developed AI-based solutions, and the winning team was “Evergreen.” The winning team will represent Azerbaijan at the main Junction event in Helsinki, Finland.
It's worth noting that JunctionX Baku 2024 is part of the global Junction hackathon movement originating in Finland and spreading worldwide, promoting innovation among young technology enthusiasts. JunctionX Baku brings together students, developers, and innovators to create technology-based solutions for real-world problems in Azerbaijan.