UFAZ-ın tələbəsi ASPG konfransında birinci yerə layiq görülüb
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Neft və qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə tələbəsi Nuru Qasımov ASPG konfransında təqdim etdiyi elmi tədqiqat işi ilə birinci yerə layiq görülüb.
Konfransda Nuru Qasımov sedimentar sistemlərdə üzvi maddənin qorunması baxımından goetit mineralının lepidokrositə çevrilməsi və bu prosesin təsirlərinə dair araşdırmasını təqdim edib. Tədqiqatda dəmir oksihidroksidlərində baş verən mineral transformasiyaların üzvi maddənin saxlanılması və ya sərbəst buraxılması prosesinə təsiri analiz olunur. Bu isə öz növbəsində neft sistemlərinin effektivliyi və karbohidrogen potensialının qiymətləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Araşdırma Dr. Elşən Abdullayevin elmi rəhbərliyi altında aparılıb və bütün eksperimental işlər UFAZ-ın tədris laboratoriyalarında həyata keçirilib.
Nuru Qasımovu bu nailiyyəti münasibətilə təbrik edir, tədqiqat sahəsində uğurlarının davamlı olmasını diləyirik!

680053062_1631648521829013_7330864310652691202_n nuru 4
Nuru Gasimov, student of the Petroleum Engineering & Reservoir Geology program at the French-Azerbaijani University (UFAZ), won first place for his scientific research presented at the ASPG Conference.
At the conference, Nuru Gasimov presented his study on the transformation of goethite into lepidocrocite in sedimentary systems and its implications for the preservation of organic matter. The research analyzes how mineral transformations in iron oxyhydroxides affect the retention or release of organic matter, a process that plays a crucial role in the efficiency of petroleum systems and the assessment of hydrocarbon potential.
The research was conducted under the supervision of Dr. Elshan Abdullayev, and all experimental work was carried out in the teaching laboratories of UFAZ.
We congratulate Nuru Gasimov on this achievement and wish him continued success in his future research endeavors.