UFAZ-ın tələbəsi Qusarda təşkil edilmiş təlim düşərgəsində iştirak edib
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Kompüter elmləri” ixtisasında təhsil alan Hüseyn Balayev Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Dəqiq kənd təsərrüfatında süni intellektin tətbiqi” layihəsi çərçivəsində Qusar rayonunda təşkil olunmuş təlim düşərgəsində iştirak edib.
14-15 avqust tarixlərində keçirilmiş təlim düşərgəsinin əsas məqsədi gənclərin aqrar innovasiya və startap ekosisteminə cəlb edilməsi, süni intellekt və rəqəmsal texnologiyalar əsasında aqrar sahə üçün innovativ həllərin hazırlanması və onların praktik tətbiqinə dəstək göstərilməsi olub.
Proqram çərçivəsində müxtəlif ali təhsil müəssisələrini təmsil edən iştirakçılar öz startap layihələrini təqdim ediblər. Hüseyn Balayev təlim düşərgəsində “OrchardGuard AI” adlı layihəsi ilə çıxış edib. Süni intellekt əsaslı layihə ilkin mərhələdə Quba-Qusar regionunda yerləşən alma bağlarında şaxta və dolu risklərinin əvvəlcədən müəyyənləşdirilməsi və mümkün zərərin qiymətləndirilməsinə yönəlib.
“OrchardGuard AI” hava şəraiti və təsərrüfata dair məlumatları təhlil edərək bağların ayrı-ayrı sahələri üzrə şaxta və dolu riskləri barədə əvvəlcədən xəbərdarlıq etməyi nəzərdə tutur. Layihə həmçinin zərər baş verdikdə fermerlər tərəfindən geolokasiya və vaxt məlumatları ilə qeydə alınmış fotoşəkillərin təqdim edilməsinə və onların kompüter görmə texnologiyaları vasitəsilə təhlilinə imkan yaradır.
Sistem meyvə və ağaclarda görünən zədələnmələri analiz edərək ilkin strukturlaşdırılmış hesabat formalaşdırır. Bu yanaşmanın kənd təsərrüfatı sığortası çərçivəsində mövcud zərərin qiymətləndirilməsi prosesinin daha sürətli və sənədləşdirilmiş şəkildə aparılmasına dəstək olması hədəflənir.
Layihədə süni intellektdən həm meteoroloji və relyef məlumatları əsasında risklərin proqnozlaşdırılmasında, həm də kompüter görmə texnologiyaları vasitəsilə aqrar zərərlərin təsnifatında istifadə olunur. “OrchardGuard AI” sığorta üzrə ekspertləri əvəz etməyi deyil, fermerlərin risklərə daha erkən reaksiya verməsinə və zərərin qiymətləndirilməsi prosesinin təkmilləşdirilməsinə dəstək olmağı qarşıya məqsəd qoyur.
Qeyd edək ki, düşərgə çərçivəsində təşkil olunan infoturlar zamanı Hüseyn Balayev “Amoris”, “METAK” və “İsmikhanli” təsərrüfatlarında istehsal prosesləri ilə tanış olub.

UFAZ Student Participates in a Bootcamp Organized in Gusar
Huseyn Balayev, a student majoring in Computer Science at the French-Azerbaijani University (UFAZ), participated in a bootcamp organized in the Gusar district within the framework of the “Application of Artificial Intelligence in Precision Agriculture” project, organized by the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture.
Held on August 14-15, the bootcamp aimed to engage young people in the agrarian innovation and startup ecosystem, support the development of innovative solutions for theagricultural sector based on artificial intelligence and digital technologies, and facilitate their practical application.
As part of the program, participants representing various higher education institutions presented their startup projects. Huseyn Balayev participated in the bootcamp with his project, “OrchardGuard AI.” The AI-powered project initially focuses on the early identification of frost and hail risks and the assessment of potential damage in apple orchards in the Quba-Gusar region.
“OrchardGuard AI” is designed to analyze weather and farm-specific data and provide advance alerts on frost and hail risks at the individual parcel level. In the event of damage, the project also enables farmers to submit geotagged and timestamped photographs, which can then be analyzed using computer vision technologies.
The system analyzes visible damage to fruit and trees and generates a preliminary structured report. This approach is aimed at supporting a faster and better-documented assessment process for agricultural insurance claims.
The project applies artificial intelligence both to risk prediction based on weather and terrain data and to the classification of agricultural damage using computer vision technologies. “OrchardGuard AI” is not intended to replace insurance experts but rather to help farmers respond to risks at an earlier stage and support improvements in the damage assessment process.
As part of the bootcamp, Huseyn Balayev also visited the “Amoris,” “METAK,” and “Ismikhanli” farms during the organized information tours, where he became familiar with their production processes.