UFAZ-ın tələbəsi Avropanın nüfuzlu internet idarəçiliyi forumunda Azərbaycanı təmsil edib
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə tələbəsi Aniyə Bağırova Belçikanın paytaxtı Brüsseldə keçirilən “İnternet İdarəçiliyi üzrə Gənclər Dialoqu” (YouthDIG 2026) proqramında və “İnternet İdarəçiliyi üzrə Avropa Dialoqu” (EuroDIG 2026) forumunda fəal iştirak edib.
Mayın 23-25-də təşkil olunmuş “YouthDIG” proqramı çərçivəsində Aniyə Bağırova internet idarəçiliyi, insan hüquqları, onlayn mühitdə uşaqların hüquqlarının qorunması, məlumatların məxfiliyi və rəqəmsal təhlükəsizlik kimi aktual mövzular üzrə beynəlxalq müzakirələrə qatılıb. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan gənclərlə fikir mübadiləsi aparan tələbə proqram çərçivəsində keçirilən debatlarda və işçi sessiyalarda fəal iştirak edib.
Mayın 26-27-də keçirilən “EuroDIG 2026” forumunda isə iştirakçılar internet idarəçiliyinin gələcəyi ilə bağlı müzakirələrə qoşulub, həmçinin “.eu” domeninin yaradılmasının 20 illiyi münasibətilə təşkil olunan tədbirlərdə iştirak ediblər. Forum çərçivəsində Aniyə Bağırova bir sessiyada həm spiker kimi kimi çıxış edib, həm də öz təkliflərini təqdim edərək müzakirələrə töhfə verib.
Bundan əlavə, o, “YouthDIG” proqramının yekun nəticələrini əks etdirən “YouthDIG Messages” sənədinin təqdimatında iştirak edib. Bu sənəd Avropa və digər regionlardan olan gənclərin rəqəmsal gələcəklə bağlı baxış və tövsiyələrini əks etdirir.

719462642_1673084061018792_678831203191798879_n aniya 1
Aniya Baghirova, a Computer Science student at the French-Azerbaijani University (UFAZ), actively participated in the Youth Dialogue on Internet Governance (YouthDIG 2026) programme and the European Dialogue on Internet Governance (EuroDIG 2026) forum held in Brussels, Belgium.
As part of the YouthDIG programme, which took place from May 23 to 25, Aniya engaged in international discussions on a range of important topics, including internet governance, human rights, children's rights in the online environment, data privacy, and digital security. Together with young participants from different countries, she took part in debates, workshops, and collaborative sessions aimed at developing youth perspectives on current digital policy challenges.
During EuroDIG 2026, held on May 26-27, participants explored key issues related to the future of internet governance and joined events marking the 20th anniversary of the .eu domain. As part of the forum programme, Aniya contributed to one of the sessions as a speaker and presented her views and recommendations, actively contributing to the discussions.
In addition, she participated in the presentation of the YouthDIG Messages, a document summarizing the outcomes of the YouthDIG programme and reflecting the perspectives and recommendations of young people from across Europe and beyond on the future of the digital world.