UFAZ-ın Tələbəsi AIRO 25 Robot Yarışmasında Birinci Yerə Çıxdı
Azərbaycan-Fransız Universitetinin Kompüter Elmləri üzrə 2-ci kurs bakalavr tələbəsi Fidan Allahverdiyeva ADA Universitetində keçirilən AIRO 2025 Robot Yarışmasında birincilik əldə etdi. Mötəbər tədbir robototexnika və mühəndislik sahələrindəki bacarıqlarını nümayiş etdirməsi üçün Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən olan istedadlı gəncləri bir araya gətirdi.
Hədəfi robototexnika və mühəndislik sahəsində Azərbaycanın ən güclü komandasını formalaşdırmaq və onların beynəlxalq səviyyədə rəqabət aparmasını təmin etmək olan müsabiqə Fidan Allahverdiyeva üçün maraqlı təcrübə oldu. O, “Mega Sumo” kateqoriyasında komanda yoldaşı Ceyran Qəziyeva ilə birlikdə “Ad Astra” adı altında tədbirin ən yüksək mükafatını əldə etdi. Bununla da o, 2025-ci ilin dekabr ayında Tokioda keçiriləcək “All Japan Robo Sumo” Turnirində Azərbaycanı təmsil etmək hüququnu qazandı.
“Ad Astra” komandası layihəsini Rumıniyadan dəvət olunmuş münsiflər - Adrian Ionut Gaspar və Raluca Samuilescu qarşısında təqdim etdi. 7 fərqli kateqoriyada mübarizə aparan 150 iştirakçı bacarıqlarını nümayiş etdirdikdən sonra hakimlər tərəfindən dəyərləndirmələr aparılaraq qaliblər müəyyənləşdirildi.
Turnirin əsas məqsədi Azərbaycanda robototexnika və mühəndislik sahələrinin inkişafına töhfə vermək, beynəlxalq səviyyədə rəqabət aparacaq mütəxəssislər yetişdirmək, xarici iştirakçıları cəlb edərək bilik və təcrübə mübadiləsi aparmaq və ən güclü komandaları seçərək Azərbaycanı Yaponiyada təmsil etmək idi. Yenilikçilik, fədakarlıq və idmançılıq ruhunu nümayiş etdirən iştirakçılar yarışın hədəflərinə çatmasında böyük rol oynadılar.
Texnologiya sahəsindəki belə təşəbbüslər süni intellekt və robototexnika üzrə yeni istedadların üzə çıxarılmasına, onların beynəlxalq uğurlara imza atmasına yol açır. Gənclər və İdman Nazirliyi, ADA Universiteti, ASCO, “AzeRobot Education”, İRİA, SİMA, Bakı Abadlıq Xidməti, “Maestro School” və “All Japan Robot Sumo” Turnirinin dəstəyi ilə keçirilən müsabiqə UFAZ tələbəsi Fidan Allahverdiyeva üçün də unudulmaz təcrübə oldu.
Yarışmanın Yaponiyada keçiriləcək beynəlxalq mərhələsində də Fidana uğurlar arzu edir, ideyaları ilə daim fərqlənməyini diləyirik!

Fidan Allahverdiyeva, a second-year Computer Science undergraduate student at the French-Azerbaijani University (UFAZ), achieved first place at the AIRO 2025 Robotics Competition held at ADA University. This prestigious event brought together talented youth from across Azerbaijan to showcase their skills in robotics and engineering.
The competition, aimed at forming the strongest robotics and engineering team in Azerbaijan and preparing them for international-level challenges, was an exciting experience for Fidan. Alongside her teammate Jeyran Gaziyeva, she competed under the team name “Ad Astra” and secured the top prize in the Mega Sumo category. This victory earned them the honor of representing Azerbaijan at the All Japan Robo Sumo Tournament in Tokyo this December.
Team “Ad Astra” presented their project to a panel of esteemed judges from Romania – Adrian Ionut Gaspar and Raluca Samuilescu. After 150 participants demonstrated their skills across seven different categories, the judges conducted thorough evaluations and selected the winners.
The main goal of the tournament was to contribute to the development of robotics and engineering in Azerbaijan, foster international knowledge exchange, and select the strongest teams to represent the country in Japan. Participants who demonstrated innovation, dedication, and true sportsmanship played a key role in achieving this mission.
Such initiatives in the field of technology help uncover new talents in artificial intelligence and robotics, paving the way for their future international success. Supported by the Ministry of Youth and Sports, ADA University, ASCO, AzeRobot Education, IRIA, SIMA, Baku Landscaping Service, Maestro School, and the All Japan Robot Sumo Tournament, the competition was an unforgettable experience for UFAZ student Fidan Allahverdiyeva.
We wish Fidan the best of luck in the international stage in Japan and hope she continues to stand out with her innovative ideas!