UFAZ tələbələri “Autumn Digital EU4Energy” həftəsində iştirak edib
2-6 oktyabr 2023-cü il tarixlərində hər il baş tutan proqramının bir hissəsi olaraq, EU4Energy Proqramı Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan, Moldova və Ukraynanın Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) universitetləri üçün enerji, hüquq, ətraf mühit və iqtisadiyyat sahələrində təcrübəyə malik tələbələri üçün Aİ-yə üzv dövlətlətlərin enerji ekspertləri ilə Aİ enerji bazarının müxtəlif aspektlərini və onun tənzimlənməsi prinsiplərininin müzakirə edildiyi “Autumn Digital EU4Energy” həftəsini təşkil edib. “2023 Rəqəmsal Həftə”-nin əsas mövzusu enerji məsələlərinin geniş spektrini əhatə etməyə imkan verən “keçid” idi. Tədbir onlayn baş tutub.
UFAZ-ın 10 tələbəsi də Aİ ekspertlərinin mühazirə və təqdimatlarını dinləmək, sual vermək imkanı əldə ediblər. Tədbirin son günü müsabiqə ilə yekunlaşıb və sessiyalarda iştirak edən bütün tələbələr sessiyalar zamanı əhatə olunmuş materiallar əsasında sınaq imtahanı verməyə dəvət olunub.
UFAZ 1-ci kurs Kompüter Elmləri üzrə təhsil alan tələbəsi Rəşid Hüseynov final testində qalib gələrək Belçikada təlim keçmək imkanı qazanıb.
Rəşidi təbrik edir və onun təəssüratlarını paylaşırıq: “5 günlük dərslər çox informativ idi. Enerji məsələləri, istehsalı, paylanması və istifadəsinin həm elmi, həm də iqtisadi amilləri ilə bağlı biliklərim artdı. Mütəxəssislər çox hərtərəfli idilər, bütün suallarımı cavablandırdılar. İmtahan gərgin keçdi, amma mən qalib gəldim. Buna görə çox şadam”.

UFAZ student won the final quiz of Autumn Digital EU4Energy Week
On 2-6 October 2023, as part of its annual programme, EU4Energy Programme organized the Autumn Digital EU4Energy Week for Eastern Partnership (EaP) universities from Azerbaijan, Georgia, Armenia, Moldova and Ukraine with a background in energy, law, environment, economics and EU member state energy experts to discuss the different aspects of EU energy market and principles of its regulation. The leading theme of the Digital Week 2023 was “transition” allowing to capture a broad range of energy issues. The series of sessions held online.
10 UFAZ students had the opportunity to listen to the lectures and presentations of the EU experts and ask questions. On the last day, the event concluded with the competition, where all students, who attended the sessions, were invited to take a multiple-choice test based on the materials covered during the sessions.
UFAZ 1st year Computer Science student Rashid Huseynov won the final quiz and was granted an opportunity to go to Belgium for training.
We are sharing his impressions: “The 5 days of lessons were very informative. They added onto my knowledge of energy issues and tackled both scientific and economic factors of energy production, distribution, and usage. The experts were very thorough, answering any questions I had. The quiz was intense, but I ended up winning. I am very grateful for this.”