UFAZ Tələbələri Aparıcı Şirkətlərdə İstehsalat Təcrübəsi Keçirlər
Azərbaycan-Fransız Universitetinin bakalavriat və magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələri 2024/2025-ci tədris ilinin yaz semestri üzrə istehsalat təcrübəsində iştirak edirlər. Bu müddətdə bakalavr proqramları üzrə 130, magistratura səviyyəsi üzrə isə 51 tələbə müxtəlif qabaqcıl şirkət və institutlarda bilik və bacarıqlarını təkmilləşdirirlər.
Tələbələr “Azercosmos”, “SOCAR Downstream”, “AzerGold”, “Simbrella”, SLB, JOCAP, “TotalEnergies”, “Holcim”, “Norm”, UBOC, “Pasha Insurance”, AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutu, “Caspian Geomatics”, “Kapital Bank”, “Caspian GEO” MMC, Süni İntellekt Laboratoriyası, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu kimi nüfuzlu qurumlarda təcrübə keçir, müxtəlif sahələrlə yaxından tanış olur, nəzəri biliklərini praktikada tətbiq etmə imkanı əldə edirlər. Onlar həmçinin layihə və risklərin idarə olunması sahəsində də faydalı təcrübə qazanırlar.
Bundan əlavə, 19 tələbə beynəlxalq səviyyəli təcrübə proqramı imkanından yararlanaraq Fransanın qabaqcıl elmi laboratoriyalarında praktika keçirlər.
Təcrübə müddətində tələbələr sahə üzrə mütəxəssislərin nəzarəti altında real iş mühiti ilə tanış olur, akademik biliklərini sınaqdan keçirərək praktiki bacarıqlarını inkişaf etdirirlər. Bu dövrdə onlar həm yeni texniki biliklər əldə edir, həm də problem həll etmə, komanda işi, daxili nizam-intizam və proseslərin təşkili kimi bacarıqlara yiyələnirlər.
İstehsalat təcrübəsinin əsas məqsədi tələbələrin həm şəxsi, həm də peşəkar inkişafına dəstək olmaqla yanaşı, onları sürətlə dəyişən əmək bazarının tələblərinə və müasir trendlərə uyğun şəkildə hazırlamaqdır.

UFAZ Students Are Participating in Internships at Leading Companies
Undergraduate and graduate students of the French-Azerbaijani University (UFAZ) are currently participating in industrial internships as part of the Spring semester of the 2024/2025 academic year. A total of 130 undergraduate and 51 graduate students are enhancing their knowledge and skills through internship programs at various prominent companies and institutions.
Students are gaining hands-on experience and deepening their understanding of different sectors at reputable organizations such as Azercosmos, SOCAR Downstream, AzerGold, Simbrella, SLB, JOCAP, TOTAL Energies, Holcim, NORM, UBOC, Pasha Insurance, the Oil and Gas Institute of ANAS, Caspian Geomatics, Kapital Bank, Caspian GEO LLC, the Artificial Intelligence Lab, and the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry. These internships provide them with valuable opportunities to apply theoretical knowledge in practice, explore project and risk management, and engage with real-world challenges.
Moreover, 19 students are taking part in prestigious international internship programs, gaining hands-on experience at leading scientific research laboratories in France.
Throughout the internship period, students work under the supervision of industry professionals, gaining exposure to real work environments. They are able to test their academic knowledge, acquire practical skills, and develop competencies in problem-solving, teamwork, organizational discipline, and process management.
The primary aim of these internships is to support students’ personal and professional development, while also preparing them to meet the demands of a rapidly evolving job market and adapt to emerging industry trends.