UFAZ tələbələri “France Excellence Eiffel” təqaüd proqramına seçiliblər
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) 5 tələbəsi Fransa Səfirliyi tərəfindən təqdim olunan nüfuzlu “France Excellence Eiffel” təqaüd proqramı üzrə 2026-cı il üçün uğur qazanıblar.
Təqaüdə layiq görülən tələbələr sırasında UFAZ-ın “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə magistr tələbəsi Budaqov Zaur, “Neft və qaz mühəndisliyi” ixtisası bakalavr tələbələri Kazımova Lalə və Yolçiyev Pərvin, “Geologiya və geofizika mühəndisliyi”-ndə Rzayeva İnci, həmçinin “Kompüter elmləri” ixtisasında təhsil alan Yavərova Emiliya yer alırlar.
“Eiffel Excellence Scholarship Program” Fransa, Avropa və xarici işlər nazirliyi tərəfindən Fransanın ali təhsil müəssisələrinə istedadlı beynəlxalq tələbələrin magistratura və doktorantura proqramlarına cəlb olunmasını dəstəkləmək məqsədilə təsis edilib.
Təqaüd proqramı çərçivəsində seçilmiş tələbələr 10 ay müddətində Fransada təhsil almaq imkanı əldə edəcəklər. Təqaüdçülərə aylıq 900 avro məbləğində maliyyə dəstəyi təqdim olunacaq. Bundan əlavə, yaşı 28-dən aşağı olan tələbələr sosial dəstək imkanlarından da faydalanacaqlar.
Bu uğur bir daha UFAZ tələbələrinin akademik potensialını və universitetin beynəlxalq təhsil mühitini nümayiş etdirir.

Career Centre posts  frace exellencee 2
Students of the French-Azerbaijani University (UFAZ) have achieved outstanding success by being awarded five prestigious France Excellence Eiffel Scholarship 2026 provided by the French Embassy.
Among the scholarship recipients are UFAZ Master’s student in Chemical Engineering Budagov Zaur, Petroleum Engineering and Reservoir Geology students Kazimova Lala and Yolchiyev Parvin, Geosciences and Geophysical Engineering student Rzayeva Inji, and Computer Science student Yavarova Emiliya.
Each year, the best students from Azerbaijan are selected for this highly competitive scholarship program.
The Eiffel Excellence Scholarship Program was established by the French Ministry for Europe and Foreign Affairs to support French higher education institutions in attracting outstanding international students to Master’s and PhD programs in France.
The program aims to prepare future international leaders in both the public and private sectors in priority areas of study.
Within the framework of the scholarship, selected students will have the opportunity to continue their studies in France for a period of 10 months. Scholarship recipients will receive a monthly stipend of €900, while students under the age of 28 will additionally benefit from social assistance.
This achievement once again highlights the academic excellence of UFAZ students and the university’s strong international educational environment.
UFAZ congratulates all scholarship recipients and wishes them continued success in their academic and professional journeys.