UFAZ Tələbələrinin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə Töhfə Verən Tədqiqat Layihələri
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) aparıcı ali təhsil müəssisəsi olan Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Universiteti arasında imzalanan tədqiqat əməkdaşlığı çərçivəsində Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) həsr olunmuş beş birgə layihənin icrasına start verilib. Layihələr DİM 7 (Əlçatan və təmiz enerji), DİM 9 (Sənaye, innovasiya və infrastruktur) və DİM 13 (İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə) istiqamətlərini əhatə edir.
Hər bir tədqiqat layihəsində iki universitetin alimləri və tələbələri birgə çalışaraq elmi potensialın birləşdirilməsinə, innovativ həllərin tətbiqinə və gələcək üçün praktik nəticələrin əldə olunmasına yönəlmiş fəaliyyət göstərirlər. Layihələrdən 2-si UFAZ tələbələrinə məxsusdur.
İlk layihə “Biodizel istehsalında biogen katalizatorların üstünlüyü” mövzusuna həsr olunub. Aliyə Kurmayeva və Sara Malik-Aslanovadan ibarət komandaya Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) laboratoriya asistenti Zümrüd Yunusova və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Universitetinin Mexanika və Aerokosmik Mühəndisliyi kafedrasının dosenti Zəfər Səid Şer rəhbərlik edir. Onların tədqiqat istiqaməti yumurta qabığından alınan biogen CaO katalizatorlarının sintetik alternativlərlə müqayisədə daha effektiv və əlçatan olduğunu üzə çıxarıb. Nəticədə 94.8% biodizel məhsuldarlığı əldə olunub. Layihə sənaye tətbiqi baxımından olduqca perspektivli hesab olunur.
Digər layihə “Qamma şüalanması ilə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi” təşəbbüsünü özündə ehtiva edir. Cavidan Nəsirli və Nəzrin Əlihümbətovanın komandasına UFAZ-ın kimya müəllimi Samir Kərimov və BƏƏU-nun Kimya və Neft Mühəndisliyi kafedrasının professoru Məhəmməd Cəvaid Ziyaur Rəhman rəhbərlik edir. Tələbələrin apardığı təcrübələrdə qamma şüalanması nəticəsində HCB və DDT kimi davamlı üzvi çirkləndiricilər 100 %-dək parçalanıb. Nəticələr GC-MS və HPLC analizləri ilə təsdiqlənib.
Qeyd edək ki, layihələrin nəticələri bu ilin noyabrında ADNSU-da təşkil olunacaq ortaq simpoziumda təqdim ediləcək. Burada hər iki universitetin tədqiqatçıları, sənaye nümayəndələri və dövlət qurumları davamlılıq və innovasiya istiqamətində fikir mübadiləsi aparacaqlar.

UFAZ Students Contribute to the Sustainable Development Goals through Research Projects
Within the framework of a research collaboration between the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and the United Arab Emirates University (UAEU), one of the leading higher education institutions in the UAE, five joint research projects dedicated to the Sustainable Development Goals (SDGs) have been launched. These projects focus on SDG 7 (Affordable and Clean Energy), SDG 9 (Industry, Innovation and Infrastructure), and SDG 13 (Climate Action).
In each research project, scientists and students from both universities are working together to combine their scientific potential, implement innovative solutions, and achieve practical outcomes for the future. Two of these projects are led by students from the French-Azerbaijani University (UFAZ).
The first project is dedicated to the topic named “The Advantages of Biogenic Catalysts in Biodiesel Production.” The team, consisting of Aliya Kurmayeva and Sara Malik-Aslanova, is supervised by Zumrud Yunusova, a Laboratory assistant at UFAZ, and Dr. Zafar Said Sher, Associate Professor at the Department of Mechanical and Aerospace Engineering at UAEU. Their research has revealed that biogenic CaO catalysts derived from eggshells are more efficient and accessible than synthetic alternatives. As a result, a biodiesel yield of 94.8% was achieved. The project is considered highly promising in terms of industrial application.
The second project focuses on “Remediation of Gamma-Irradiated Contaminated Soils.” The team, composed of Javidan Nasirli and Nazrin Alihumbatova, is supervised by Samir Karimov, Chemistry teacher at UFAZ, and Prof. Mohammad Jawaid Ziaur Rahman from the Department of Chemical and Petroleum at UAEU. Their experiments demonstrated that persistent organic pollutants such as HCB and DDT were degraded up to 100% through gamma irradiation. The results were confirmed through GC-MS and HPLC analyses.
Results of these projects will be presented at a joint symposium to be held at ASOIU in November this year. The event will bring together researchers from both universities, industry representatives, and government agencies to exchange ideas on sustainability and innovation.