UFAZ-ın tələbələri yaz semestri çərçivəsində istehsalat təcrübəsində iştirak edirlər
Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) bakalavr və magistr tələbələri 2025-2026-cı tədris ilinin yaz semestri çərçivəsində istehsalat təcrübəsində iştirak edirlər. Ümumilikdə 185 tələbə təcrübə proqramlarına cəlb olunub. Onlardan 125-i bakalavr, 60-ı isə magistr tələbəsidir.
Tələbələr “Azercosmos”, “SOCAR Downstream”, SLB, “Total”, UBOC, “SOCAR Polymer”, “Kapital Bank”, JOCAP, “Deloitte”, “Caspian Innovation Center”, “Digital Research Lab”, “Intertek”, eləcə də AMEA-nın müxtəlif institutları daxil olmaqla bir sıra nüfuzlu şirkət və təşkilatlarda praktik təcrübə qazanırlar.
Bu təcrübə proqramları tələbələrə akademik biliklərini real iş mühitində tətbiq etmək, texniki biliklərini dərinləşdirmək, həmçinin mühəndislik, data elmi, geologiya və geofizika, süni intellekt, layihə və risk idarəetməsi kimi sahələrdə praktik bacarıqlar əldə etmək imkanı yaradır.
Bununla yanaşı, beynəlxalq təcrübə proqramları çərçivəsində 21 magistr tələbəsi Fransada yerləşən aparıcı elmi-tədqiqat laboratoriyalarında fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda, 2 bakalavr tələbəsi də Fransada tədqiqat işlərinə cəlb olunub. Bu imkanlar tələbələrin beynəlxalq təcrübə qazanmasına və elmi fəaliyyətə daha yaxından inteqrasiya olunmasına şərait yaradır.
Təcrübə müddətində tələbələr sahə mütəxəssislərinin rəhbərliyi altında çalışaraq real iş mühiti ilə yaxından tanış olur, nəzəri biliklərini sınaqdan keçirir və problem həlli, komanda işi, adaptasiya, təşkilati intizam və proseslərin idarə olunması kimi vacib bacarıqlarını inkişaf etdirirlər.
Bu təcrübə proqramlarının əsas məqsədi tələbələrin şəxsi və peşəkar inkişafını dəstəkləmək, onları əmək bazarının tələblərinə hazırlamaq və sənaye trendlərinə uyğunlaşma bacarıqlarını gücləndirməkdir.

UFAZ Students Participate in Industrial Internships within the Spring Semester
Undergraduate and graduate students of the French-Azerbaijani University (UFAZ) are participating in industrial internships within the Spring semester of the 2025/2026 academic year. A total of 185 students have been engaged in internship programs. Of these, 125 are undergraduate and 60 are graduate students.
Students are gaining practical experience at a number of reputable companies and organizations, including Azercosmos, SOCAR Downstream, SLB, Total, UBOC, SOCAR Polymer, Kapital Bank, JOCAP, Deloitte, Caspian Innovation Center, Digital Research Lab, Intertek, as well as various institutes of ANAS.
These internship programs provide students with the opportunity to apply their academic knowledge in real work environments, deepen their technical expertise, and acquire practical skills in fields such as engineering, data science, geology and geophysics, artificial intelligence, as well as project and risk management.
In addition, within the framework of international internship programs, 21 graduate students are carrying out activities at leading scientific research laboratories in France. At the same time, 2 undergraduate students have also been involved in research activities in France. These opportunities enable students to gain international experience and integrate more closely into scientific activity.
During the internship period, students work under the supervision of industry professionals, becoming closely acquainted with real work environments, testing their theoretical knowledge, and developing essential skills such as problem-solving, teamwork, adaptability, organizational discipline, and process management.
The main objective of these internship programs is to support students’ personal and professional development, prepare them for the demands of the labor market, and strengthen their ability to adapt to industry trends.