UFAZ-da Polimer Elminə Həsr Olunmuş Növbəti Tədqiqat Seminarı Keçiriləcək
UFAZ sizi “Reologiyanın polimer elminə töhfəsi: polimer ərintiləri, polimer qarışıqları, doldurulmuş polimerlər və suspenziyalar” mövzusunda keçiriləcək növbəti tədqiqat seminarına dəvət edir. Tədbirin qonağı Strasburq Universitetinin professoru və UFAZ-ın dəvət olunmuş müəllimi Rene Müller olacaq. Aprelin 10-da baş tutacaq seminarda polimer elmində reologiyanın roluna dair dərin elmi müzakirələr aparılacaq.
Strasburq Universitetinin professoru Müller reologiya sahəsində tanınmış mütəxəssisdir. O, 1983-cü ildə polimer ərimələri üçün uzanma reometriyasının layihələndirilməsi mövzusunda doktorluq dissertasiyasını tamamlayıb, 1988-ci ildə kiçik bucaqdan neytron saçılması üsulu ilə molekulyar reologiya sahəsində habilitasiya işini müdafiə edib. Onun reologiya sahəsindəki elmi töhfələri Fransa Fizika Cəmiyyətinin BRELOT mükafatı (1989) və Fransa Reologiya Cəmiyyətinin COUETTE mükafatına (2005) layiq görülüb. 1999-cu ildə ARKEMA Tədqiqat Mərkəzində (Serkini, Fransa) ezamiyyətdə olarkən reaktiv polimer qarışıqlarının reoloji xarakterizasiyası üzərində çalışıb. Müller 2000-2004-cü illərdə Milli Elmi Tədqiqat Mərkəzinin Polimer Materialları və Prosesləri Laboratoriyasının direktoru, 2003-2007-ci illərdə isə Fransa Universitet Şurasının (33-cü bölmə) üzvü olub.
Polimer elminin fundamental sahəsi olan reologiya polimerlərin emalı, formulalaşdırılması və performansının optimallaşdırılmasına imkan yaradır. Polimer ərimələri, qarışıqları, doldurulmuş polimerlər və suspenziyalar kimi sistemlərin öyrənilməsi sənayenin avtomobil, aerokosmik və material mühəndisliyi sahələrində inkişafına böyük töhfə verir.
Bütün tələbə və tədqiqatçılar bu seminarda iştirak etməyə və professor Müllerin geniş elmi təcrübəsindən yararlanmağa dəvət olunurlar. Polimerlərin axın və deformasiyasının elmi əsaslarını öyrənmək üçün bu unikal fürsəti qaçırmayın!

11 months, 2 weeks ago
UFAZ is pleased to announce the upcoming research seminar titled ‘Contribution of Rheology in Polymer Science, with a Focus on Polymer Melts, Polymer Blends, Filled Polymers, and Suspensions,’ featuring René Muller, an invited lecturer at UFAZ. The event will take place on April 10th and will provide a deep dive into the fundamental role of rheology in polymer science.
Professor Muller, from the University of Strasbourg, is a leading expert in the field. He completed his PhD in 1983 on the design of an elongational rheometer for polymer melts, followed by his Habilitation in 1988, where he investigated molecular rheology using small-angle neutron scattering. His contributions to rheology have been widely recognized, earning him the BRELOT Award (1989) from the French Physical Society and the COUETTE Award (2005) from the French Rheology Society. In 1999, he spent a sabbatical year at the ARKEMA Research Centre in Serquigny, France, focusing on the rheological characterization of reactive polymer blends. He has also played key administrative roles, including serving as the Director of the "Polymeric Materials and Processes Laboratory" (EP 647 CNRS) from 2000 to 2004 and as a member of the French University Council (33rd section) from 2003 to 2007.
Rheology is a fundamental tool in polymer science, enabling the optimization of polymer processing, formulation, and performance. Whether studying polymer melts, blends, filled polymers, or suspensions, rheological insights contribute to industrial advancements in sectors such as automotive, aerospace, and materials engineering.
Students and researchers are encouraged to attend this seminar to gain valuable insights from Professor Muller’s extensive research and expertise in polymer rheology. Don't miss this opportunity to explore the science behind polymer flow and deformation with one of the field's most distinguished experts!