UFAZ-da su ehtiyatlarının gələcəyinin planlaşdırılmasına dair elmi seminar keçiriləcək
Martın 6-da Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) İsveçrənin Azərbaycandakı Səfirliyinin Missiya Rəhbərinin müavini Dr. Gi Bonvin tərəfindən "Su Diplomatiyası" adlı tədqiqat seminarı təşkil ediləcək. Tədbirin məqsədi su ehtiyatlarının idarə olunması, beynəlxalq münasibətlər, eləcə də dayanıqlı inkişaf sahəsinə marağı olan hər kəsi bir araya gətirməkdir.
Bu seminarda suyun dayanıqlı iqtisadi inkişaf və sabitlik üçün həlledici faktor olduğu, həmçinin ölkələr arasında əməkdaşlıq qurmaq potensialı müzakirəyə çıxarılacaq. Dr. Bonvin su diplomatiyasını yalnız texniki məsələ deyil, həm də diplomatiya və siyasəti birləşdirən qabaqlayıcı dialoq vasitəsi kimi təqdim edir. Seminar çərçivəsində iqlim dəyişikliyinin su dövranına təsiri, transsərhəd çay hövzələrində (məsələn, Kür-Araz hövzəsi) əməkdaşlıq imkanları və "mavi sülh" (Blue Peace) konsepsiyası ətrafında fikir mübadiləsi aparılacaqdır. Xüsusilə su çatışmazlığı və təbii fəlakət risklərinin birgə fəaliyyətlə azaldılma üsulları ilə bağlı vacib məqamlara toxunulacaq.
Dr. Gi Bonvinin fəaliyyəti iqtisadi əməkdaşlıq, ikitərəfli münasibətlər və COP29 konfransı ilə sıx bağlıdır. O, əvvəllər İsveçrənin Mərkəzi Asiyada Su məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi kimi (2019-2022) və İsveçrə-Ukrayna əməkdaşlıq proqramında rəhbər vəzifələrdə çalışıb. Lozanna Federal Texnologiya İnstitutunun (EPFL) doktorantı olan Bonvin, su və enerji resurslarının idarə edilməsi sahəsində 20 ildən artıq beynəlxalq təcrübəyə malikdir.
Hər birinizi sabahın su diplomatiyasının müəyyənləşdirilməsi üzrə müzakirələrdə iştiraka dəvət edirik!

UFAZ will Host a Research Seminar on Planning the Future of Water Resources
On March 6th, the French-Azerbaijani University (UFAZ) will host a research seminar titled "Water Diplomacy," led by Dr. Guy Bonvin, Deputy Head of Mission at the Swiss Embassy in Azerbaijan. The event aims to bring together students, researchers, and professionals interested in water resources management, international relations, and sustainable development.
This seminar will explore water as a decisive factor for sustainable economic development and stability, as well as its potential to build cooperation between countries. Dr. Bonvin presents water diplomacy not merely as a technical issue, but as a preventive dialogue tool that integrates diplomacy and politics. The seminar will facilitate an exchange of ideas on the impact of climate change on the water cycle, cooperation opportunities in transboundary river basins (such as the Kura-Aras basin), and the "Blue Peace" concept. Particular focus will be placed on methods for reducing water scarcity and natural disaster risks through joint action.
Dr. Guy Bonvin’s work is closely linked to economic cooperation, bilateral relations, and the COP29 conference. He previously served as the Swiss Special Envoy for Water in Central Asia (2019-2022) and held managing roles in the Swiss-Ukraine cooperation program. A PhD graduate of the Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne (EPFL), Dr. Bonvin possesses over 20 years of international experience in the management of water and energy resources.