UFAZ-da yağıntıların yol açdığı torpaq sürüşmələrinin modelləşdirilməsi üzrə elmi seminar keçiriləcək
Noyabrın 27-də Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) “Fizikadan proqnoza: Yağıntıların törətdiyi torpaq sürüşmələrinin modelləşdirilməsi” adlı elmi seminar baş tutacaq. Seminar UFAZ-ın məzunu və Strasburq Universitetinin “Geofizika” ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru dərəcəsini almış Dr. Rəşad Abbasov tərəfindən təqdim olunacaq.
Dr. Abbasov doktorantura təhsilini Dr. Marvan Fas və Dr. Reno Tussenin rəhbərliyi altında tamamlayıb. Onun araşdırmaları yağıntıların səbəb olduğu torpaq sürüşmələrinin hidro-mexaniki modelləşdirilməsinə fokuslanır. Bu tədqiqat “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində maliyyələşdirilib. Araşdırma mövzusu modellərdəki qeyri-müəyyənliklərin qiymətləndirilməsi, sadələşdirmələrin təsiri və səthi gərilmə amilinin rolu kimi mövzuları əhatə edib.
Doktorantura təhsilindən əvvəl Rəşad Abbasov UFAZ-da fərqlənmə ilə “Yer elmləri” ixtisası üzrə magistratura təhsilini, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində isə şərəf diplomu ilə “Geologiya mühəndisliyi” ixtisası üzrə bakalavr təhsilini başa vurub. O, Xoşbəxt Yusifzadə, Akif Əlizadə və SOCAR daxili təqaüdləri də daxil olmaqla bir sıra nüfuzlu təqaüdlərə layiq görülüb. O, hazırda Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin SABAH Mərkəzində “Neft və qaz geologiyası” ixtisası üzrə koordinator və müəllim olaraq fəaliyyət göstərir.
Seminar zamanı Dr. Abbasov su-torpaq mühitində maye axını və mexaniki proseslərin birlikdə necə modelləşdirildiyini izah edəcək. O, həmçinin bu inkişaf etmiş modellərin torpaq sürüşmələrinin daha dəqiq proqnozlaşdırılmasına hansı üstünlüklər qazandırdığını nümayiş etdirəcək.

8 months, 1 week ago
On November 27, the French-Azerbaijani University (UFAZ) will hold a research seminar titled “From Physics to Forecast: Modeling Rainfall-Induced Landslides.” The seminar will be presented by Dr. Rashad Abbasov, UFAZ alumnus and PhD holder in Geophysics from the University of Strasbourg.
Dr. Abbasov completed his doctoral studies under the supervision of Dr. Marwan Fahs and Dr. Renaud Toussaint. His research focuses on the hydro-mechanical modeling of rainfall-triggered landslides. The project was funded within the State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023. His work covers topics such as assessing uncertainties in models, understanding the impact of simplifications, and analyzing the role of surface tension.
Before his PhD studies, Rashad Abbasov earned a master’s degree in Geosciences with distinction from UFAZ and a bachelor’s degree in Geological Engineering with honors from the Azerbaijan State Oil and Industry University. He was awarded several prestigious scholarships, including the Khoshbakht Yusifzade, Akif Alizade, and SOCAR internal scholarships. He is currently working as the coordinator and teacher of the Oil and Gas Geology program at the SABAH Center of the Azerbaijan State Oil and Industry University.
During the seminar, Dr. Abbasov will explain how fluid flow and mechanical processes in soil are modeled together. He will also show how these advanced models help improve the accuracy of predicting landslides.