2024-cü il üzrə birgə tədqiqat layihələrinin nəticələri
Azərbaycan-Fransız Universiteti (UFAZ) 2024-cü ildə ilk dəfə olaraq tədqiqat işlərini dəstəkləmək, seçilmiş namizədlərin fransız tədqiqatçıları ilə birgə layihələrə cəlb edilməsi, innovativ tədqiqat proqramınının və birgə nəşrlərin dəstəklənməsi məqsədilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) doktorantları və tədqiqatçıları üçün birgə tədqiqat işləri ilə bağlı üç istiqamət üzrə müraciətlərin qəbulunu keçirmişdi. Tədqiqat istiqamətlərinin hər biri üzrə (Kimya mühəndisliyi, kompüter elmləri, yer elmləri) müraciət edənlər sırasından müvafiq olaraq 3, toplam 9 tədqiqatçı seçilmişdi.
Kompüter elmləri istiqaməti üzrə ADNSU-nun seçilmiş 3 doktorantı Anar Məmmədli, Samir Əliyev və Pavel Kosov Fransanın Rouen Universitetinin professoru Sesilia Zanni-Merk və ADNSU-nun professor və dosentlərinin elmi rəhbərliyi ilə cari ilin sentyabr ayında İspaniyanın Sevilya şəhərində “Biliyə əsaslanan və intellektual informasiya və mühəndislik sistemləri” mövzusunda keçirilən 28-ci Beynəlxalq Konfransda iştirak etmək üçün məqalə ilə müraciət edib və konfransa dəvət olunublar. 11-13 Sentyabr tarixlərində Samir, Pavel və Anar adı qeyd olunmuş konfransda uğurla iştirak ediblər və onlar xərcləri UFAZ tərəfindən qarşılanıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Pavel Kosovun UFAZın müəllimlərindən Nahla El Kadhi və Sesiliya Zanni-Merk və ADNSU-nun prorektoru Lətafət Qardaşova ilə birgə yazdığı "İzaholunan Süni İntellektin İnkişafı: Qara qutu öyrənmə modellərinin semantik əsaslı izahlarını genişləndirmək üçün yeni xüsusiyyətlər" adlı məqaləsi ilə konfransda “ən yaxşı tələbə məqaləsi” nominasiyası üzrə mükafatlandırılıb.
ADNSU-nun seçilmiş 3 tədqiqatçısından biri, Neft və qaz geologiyası kafedrasının laborantı Allahverdi Tağıyev Fransanın Strazburq Universitetinin “Ətraf Mühit və Yer elmləri” İnstitutu (İTES) tərəfindən həmin institutun professorları Marvan Fahs və Damien Lemarşan ilə birlikdə tədqiqat aparması üçün dəvət olunub. Allahverdi Tağıyevin orada iqlim dəyişikliklərinin su ehtiyatlarına təsirini müasir qiymətləndirmə metodları ilə araşdırması nəzərdə tutulmuşdu. O, bir həftə ərzində qeyd olunmuş institutda tədqiqat işini uğurla başa vurub.

Outcomes of the Joint Research Collaborations 2024
In 2024, for the first time, the French-Azerbaijani University (UFAZ) conducted an application process in three research fields to support research work, involve selected candidates in joint projects with French researchers, and support an innovative research program and joint publications for doctoral students and researchers of the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU). From each research field (Chemical Engineering, Computer Science, and Earth Sciences), three researchers were selected, making a total of nine researchers.
In the field of Computer Science, three selected ASOIU doctoral students, Anar Mammadli, Samir Aliyev, and Pavel Kosov, submitted papers and were invited to participate in the 28th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems (KES 2024) held in Seville, Spain, in September this year under the scientific supervision of Professor Sesilia Zanni-Merk from the University of Rouen in France and professors and associate professors from ASOIU. On September 11-13, Samir, Pavel, and Anar successfully participated in the mentioned conference, with their expenses covered by UFAZ.
For your information, Pavel Kosov’s paper, titled "Advancing XAI: New Properties to Broaden Semantic-Based Explanations of Black-Box Learning Models," co-authored with UFAZ teachers Nahla El Kadhi, Sesilia Zanni-Merk, and ASOIU Vice-Rector Latafat Gardashova, was awarded in the “Best Student Paper” category at the conference.
Additionally, one of the three selected ASOIU researchers, laboratory assistant from the Department of Oil and Gas Geology, Allahverdi Taghiyev, was invited by the University of Strasbourg's Institute of Earth and Environmental Sciences (ITES) in France to conduct research in collaboration with professors Marwan Fahs and Damien Lemarchand from that institute. Allahverdi Taghiyev's research at ITES was focused on assessing the impact of climate change on water resources using modern evaluation methods. He successfully completed his research work at the institute within a week.