Hər zaman uğurları ilə seçilən UFAZ növbəti məzunlarını yola saldı
İyulun 9-da Milli Gimnastika Arenasında Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) “Məzun Günü” keçirilib. Tədbir çərçivəsində UFAZ tələbələrinin də məzun günü baş tutub.
Dövlət Himninin səsləndirilməsi, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanan tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən ADNSU-nun rektor əvəzi, dosent Vazeh Əskərov öncə universiteti uğurla başa vuran məzunları təbrik edib. Dosent Vazeh Əsgərov çıxışında yüksəkixtisaslı mühəndislər yetişdirən ADNSU-da təhsil və tədrisin müasir tələblərə uyğun təşkili, universitetin elmi nailiyyətləri və beynəlxalq metrik bazalarda yüksək pillələrdə qərarlaşması haqqında iştirakçılara məlumat verib.
“Məzun Günü”ndə Gənclər və İdman naziri Fərid Qayıbov, Elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov, Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Əsgərov, SOCAR-ın vitse-prezidenti Arzu Cavadova çıxış edərək Azərbaycanda gənclərin savadlı və sağlam formalaşmasının hər zaman prioritet olduğunu bildiriblər. Məzunları təbrik edən çıxışçılar diqqətə çatdırıblar ki, həmişə olduğu kimi, bu gün də istehsalatda bu qocaman təhsil ocağının yetişdirdiyi mütəxəssislərə tələbat yüksəkdir.
Çıxışların ardınca, yüksək göstəriciləri ilə seçilən tələbələr mükafatlandırılıb. Azərbaycan-Fransız Universitetini ən yüksək qiymət ortalaması ilə başa vuran Məhəmməd Nuriyev, həmçinin yüksək göstəriciləri ilə fərqlənən Alı İrzayev, Əfsanə Salamova, İbrahim Əliyev, Elina Hüseynzadə, Fərəhnaz Otubide Əhmədi, Fəridə Səfərova, Məhəmməd Tağızadə, İbrahim Hüseynzadə, Şahanə Məmmədova və Pərvin Hacıyeva da təltif olunub. Tədbirdə UFAZ-ın fəaliyyətindən, yüksək reytinqli universitetlərinə qəbul alan tələbələri haqqında məlumatların və müsahibələrindən ibarət olan videoçarx təqdim olunub. Ardınca, xatirə şəkli çəkdirilib. Tədbir bəddi hissə ilə davam edib.
Qeyd edək ki, bu il 156 nəfər UFAZ-dan məzun olub. Onlardan 127 nəfəri bakalavr, 29 nəfəri isə magistratura səviyyəsi üzrə təhsilini başa vurub. Məzunların 33 nəfəri magistratura səviyyəsi üzrə dünyanın müxtəlif yerlərində 90-a yaxın yüksək reytinqli universitetə qəbul olublar. Həmin universitetlər sırasına Kembric Universiteti, İsveçrə Federal Texnologiya İnstitutu, Mançester Universiteti, Edinburq Universiteti, Delft Texnologiya Universiteti, Strasburq Universiteti, Minnesota Universiteti və başqaları daxildir.

On July 9, Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) held its Graduation Day at the National Gymnastics Arena. The event also included the graduation ceremony for UFAZ students.
The event began with the national anthem and a minute of silence in memory of the National Leader Heydar Aliyev and the martyrs who sacrificed their lives for Azerbaijan's territorial integrity. Vazeh Asgarov, acting Rector of ASOIU, Associate Professor, delivered the opening speech, congratulating the graduates on successfully completing their studies. In his speech, Vazeh Asgarov informed the participants about the organization of education and training at ASOIU in accordance with modern requirements, the university's scientific achievements, and its high ranking in international metric databases.
During the Graduation Day, Farid Gayibov, Minister of Youth and Sports Farid Gayibov, Idris Isayev, Deputy Minister of the Ministry of Science and Education, Sadiq Gurbanov, Chairman of the Natural Resources, Energy, and Ecology Committee of the National Assembly, Asif Asgarov, Head of Nasimi District Executive Power, and Arzu Javadova, SOCAR Vice President emphasized the importance of educated and healthy youth in Azerbaijan. They congratulated the graduates, noting that, as always, there is a high demand for specialists trained by this venerable educational institution in the industry.
Following the speeches, students with outstanding achievements were awarded. Among the honorees were Mahammad Nuriyev, who graduated from the French-Azerbaijani University with the highest GPA, as well as Ali Irzayev, Efsane Salamova, Ibrahim Aliyev, Elina Huseynzade, Farahnaz Otubide Ahmadi, Farida Safarova, Mahammad Taghizadeh, Ibrahim Huseynzade, Shahane Mammadova, and Parvin Hajiyeva for their high achievements. The event featured a video presentation about UFAZ's activities and interviews with students admitted to prestigious universities. A commemorative photo was then taken, followed by the artistic segment.
It should be noted that this year, 156 students graduated from UFAZ, including 127 bachelor's degree and 29 master's degree students. Of these graduates, 33 master's degree holders were admitted to nearly 90 prestigious universities worldwide, including the University of Cambridge, ETH Zurich, University of Manchester, University of Edinburgh, Delft University of Technology, University of Strasbourg, University of Minnesota, and others.