UFAZ tələbələri “Palçıq vulkanları və flüid miqrasiya sistemləri” mövzusunda beynəlxalq yay məktəbində iştirak edib
Avqustun 25-29-da “Palçıq vulkanları və flüid miqrasiya sistemləri” mövzusunda V beynəlxalq yay məktəbi keçirilib. Yay məktəbinin açılış və bağlanış mərasimləri Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) keçirilib.
Yay məktəbində Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) 13 tələbəsi iştirak edib.
Tədbir Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Neft və Qaz İnstitutu və Norveçin Oslo Universitetinin təşkilatçılığı, GeoNet MMC-nin təşkilati dəstəyi ilə keçirilib. Layihəyə həmçinin SOCAR, European Geosciences Union (EGU) və Norveç Tədqiqat Şurası dəstək göstərib.
Yay məktəbinin əsas məqsədi gənc tədqiqatçılara palçıq vulkanizmi, flüid miqrasiya sistemləri və neft-qaz sistemləri sahəsində biliklərini artırmaq, elmi əməkdaşlıqları genişləndirməkdən ibarət olub. Proqram çərçivəsində mühazirələr, poster təqdimatları və Abşeron yarımadasındakı palçıq vulkanlarına, eləcə də Yanardağa sahə ekskursiyaları həyata keçirilib.

UFAZ Students Participate in International Summer School on “Mud Volcanoes and Fluid Migration Systems”
mud volcano 1
On August 25–29, the 5th International Summer School on “Mud Volcanoes and Fluid Migration Systems” was held. The opening and closing ceremonies of the summer school took place at the French-Azerbaijani University (UFAZ).
A total of 13 students from UFAZ participated in the summer school.
The event was organized by the Oil and Gas Institute of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the University of Oslo in Norway, with organizational support from GeoNet LLC. The project was also supported by SOCAR, the European Geosciences Union (EGU), and the Research Council of Norway.
The main goal of the summer school was to enhance young researchers’ knowledge in the fields of mud volcanism, fluid migration systems, and petroleum systems, as well as to expand scientific collaborations. The program included lectures, poster presentations, and field trips to mud volcanoes on the Absheron Peninsula and to Yanardag.