UFAZ-da geodeziya və tektonik hərəkətlərə həsr olunmuş elmi seminar keçiriləcək
2025-ci il, dekabrın 12-də Azərbaycan-Fransız Universitetində (UFAZ) “QNSS məlumatlarının əhatəli təhlili əsasında Alp-Himalay zolağında yer qabığının hərəkət sürəti” mövzusunda Professor Frederik Masson tərəfindən elmi seminar keçiriləcək. Seminar geofizika, geologiya və təbii fəlakətlərin modelləşdirilməsi ilə maraqlanan tələbə və tədqiqatçıları bir araya gətirəcək.
Tədbirdə Alp-Himalay dağ silsiləsi boyunca yer qabığının hərəkət sürətinin ölçülməsi, böyük tektonik zonalarda deformasiya və zəlzələ riskləri müzakirə olunacaq. Professor Masson Qlobal Naviqasiya Peyk Sisteminin (QNSS) məlumatlarının istifadəsi və bu informasiyaların tektonik proseslərin anlaşılmasına töhfəsi barəsində ətraflı məlumat verəcək.
Seminar zamanı böyük miqyaslı QNSS məlumatlarının birləşdirilməsi və analizindən əldə olunan nəticələr təqdim ediləcək. Bu nəticələr Alp-Himalay zolağında səth deformasiya sürəti və zəlzələ aktivliyinin qiymətləndirilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Professor Masson Yer Elmləri Məktəbi və Müşahidə Laboratoriyası (EOST), Strasburq Yer və Ətraf Mühit İnstitutu (ITES), Strasburq Universiteti (UNISTRA) və Fransa Milli Elmi Tədqiqat Mərkəzində (CNRS) fəaliyyət göstərir. Onun araşdırmaları qitələrin toqquşması, rift zonaları və intrakontinental deformasiya sahələrini əhatə edir. Həmçinin, o QNSS məlumatlarından istifadə edərək atmosferin monitorinqi və yeraltı strukturların müşahidəsi üzrə tədqiqatlar aparır.

7 months, 3 weeks ago
On December 12, 2025, a research seminar titled “Strain Rates along the Alpine-Himalayan Belt from a Comprehensive GNSS Velocity Field” will be held at the French-Azerbaijani University (UFAZ), presented by Professor Frédéric Masson. The seminar will bring together students and researchers interested in geophysics, geology, and natural disaster modeling.
The event will cover the measurement of crustal movement rates along the Alpine-Himalayan belt, deformation in major tectonic zones, and earthquake risks. Professor Masson will provide detailed insights into the use of GNSS data and how this information contributes to understanding tectonic processes.
During the seminar, results from the integration and analysis of large-scale GNSS datasets will be presented. These results are important for evaluating surface deformation rates and seismic activity along the Alpine-Himalayan belt.
Professor Masson is affiliated with the School and Observatory of Earth Sciences (EOST), the Strasbourg Institute of Earth and Environment (ITES), University of Strasbourg (UNISTRA), and the French National Centre for Scientific Research (CNRS). His research covers continental collisions, rift zones, and intraplate deformation areas. He also conducts studies using GNSS data for atmospheric monitoring and the observation of subsurface structures.