Data elmi və süni intellekt
"Data elmi və süni intellekt" ixtisası böyük data və süni intellekt sahələrinə fokuslanır. Bu sahə tələbələrə paralel və paylanmış hesablamalar, təsvirlərin işlənməsi və şəbəkələşmə üzrə qabaqcıl biliklər qazandırır. Proqram tələbələrə UFAZ-ın 800 TFlops gücündə qeyri-nyuton xarakterli PARSEC superkompüterində praktik təcrübə imkanı təqdim edir. Tələbələr notbuklarla təmin olunur, xüsusi laboratoriyada praktik dərslər keçirlər. Məqsəd Azərbaycanda inkişaf edən rəqəmsal sənayenin tələblərinə cavab vermək, yüksəkixtisaslı proqramçılar hazırlamaq və qabaqcıl tədqiqatlar üçün mütəxəssislər yetişdirməkdir.
İxtisas qabaqcıl proqramlaşdırma, şəbəkə, paylanmış və paralel proqramlaşdırma, stoxastik optimallaşdırma, məlumatların yaradılması, görüntü təhlili (peyk görüntü analizi), görüntü sintezi (oyunlar və animasiya üçün), kollektiv zəkaya malik kompleks sistemlərdə və süni intellekt sahəsinin ən müasir nailiyyətlərindən olan simvolik və izahediləbilən süni intellekt istiqamətində nəzəri və praktik təlimləri özündə birləşdirir. Tədris Fransanın ən yüksək kompüter elmləri laboratoriyalarının tədqiqatçıları olan dosent və professorlar tərəfindən aparılır.
Birinci kurs üzrə yaz semestri 5 həftəlik təcrübə ilə başa çatır. İkinci kursun sonuncu semestrində tələbələr ya elmi-tədqiqat laboratoriyası, ya da sənaye müəssisələrində 5 aylıq təcrübə keçirlər.
"Data elmi və süni intellekt" ixtisasından məzun olanlar Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) və Strasburq Universitetinin (UNISTRA) diplomlarını əldə edirlər.
Qazanılan bilik və bacarıqlar
- Məzunlar böyük data, süni intellekt və görüntü texnologiyaları bankçılıq, şəbəkələşmə, oyun, görüntü emalı, logistika və nəqliyyat kimi müxtəlif sahələrdə çalışa bilərlər.
- Proqramı bitirənlər yüksək bacarıqlara sahib proqramçılar olurlar.
- Bu ixtisas layihə idarəçiliyi, ünsiyyət və biznes qurmaq bacarıqlarına fokuslanır.
- Məzunlar tətbiqi proqramçı, kompüter elmləri mütəxəssisi, şirkət rəhbəri və CEO kimi karyera imkanlarına hazır olurlar.
- Bəzi məzunlar doktorantura təhsili almağı seçə və bu sahədə tədqiqatçı kimi fəaliyyət göstərə bilərlər.
İlkin tələblər
UFAZ kompüter elmlərinin bütün sahələri üzrə sürətli öyrənə bilən, çalışqan və güclü namizədlər axtarır. İdeal namizədlər tətbiqi elmlər (fizika və kimya kimi) sahəsində də bilik və bacarıqlara malik olmalıdırlar.
Namizədlər aşağıdakı sahələrdə müasir biliklərə və praktik bacarıqlara malik olmalıdırlar: "Linux/Unix" əməliyyat sistemləri (sistem idarəetməsi, shell skriptləri – dövrlər, dəyişənlər və s.), prosedur və obyekt yönümlü proqramlaşdırma (C, C++, Java, Python), TCP/IP şəbəkələşməsi, verilənlər bazası (PHP/MySQL), veb-proqramlaşdırma (klient/server modeli, JavaScript).

Data Science and Artificial Intelligence
The Data Science and Artificial Intelligence program focuses on big data and artificial intelligence. It provides students with advanced knowledge in parallel and distributed computing, image processing, and networking. The program offers practical experience on UFAZ’s PARSEC supercomputer with 800 TFlops of non-Newtonian computing power. Students are provided with laptops and attend hands-on sessions in a dedicated laboratory. The program aims to meet the growing demands of Azerbaijan’s digital industry, train highly skilled programmers, and prepare specialists for advanced research.
The program covers both theoretical and practical training in advanced programming, networking, distributed and parallel computing, stochastic optimization, data generation, image analysis (including satellite imagery), image synthesis (for games and animation), complex systems with collective intelligence, and cutting-edge areas of AI such as symbolic and explainable artificial intelligence. Courses are taught by associate professors and professors from France’s leading computer science research laboratories.
The spring semester of the first year concludes with a five-week practical training, while in the final semester of the second year, students complete a five-month internship either in a research laboratory or an industrial organization.
Graduates of the Data Science and Artificial Intelligence program receive diplomas from both the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and the University of Strasbourg (UNISTRA).
Knowledge and Skills Acquired
• Graduates can work in various fields such as banking, networking, gaming, image processing, logistics, and transportation, applying their expertise in big data, artificial intelligence, and imaging technologies.
• Program completers become highly skilled programmers.
• The specialization also emphasizes project management, communication, and business development skills.
• Graduates are prepared for careers as applied programmers, computer science specialists, company executives, or CEOs.
• Some graduates may choose to pursue doctoral studies and work as researchers in the field.
Admission Requirements
UFAZ seeks diligent, highly capable candidates who can learn quickly across all areas of computer science. Ideal applicants should also possess knowledge and skills in applied sciences such as physics and chemistry.
Candidates are expected to have modern knowledge and practical skills in the following areas: Linux/Unix operating systems (system administration, shell scripting – loops, variables, etc.), procedural and object-oriented programming (C, C++, Java, Python), TCP/IP networking, databases (PHP/MySQL), and web programming (client/server model, JavaScript).