Fiziki Kimya və Kimya Mühəndisliyi üzrə Magistratura Proqramı
UFAZ-ın Fiziki Kimya və Kimya Mühəndisliyi üzrə Magistratura Proqramı üç müxtəlif sahəni əhatə edən iki illik proqramdır :
- Kimya mühəndisliyi,
- Fiziki və Analitik Kimya,
- Kemoinformatika.
Bakalavr təhsilini UFAZ-ın Kimya mühəndisliyi, eləcə də digər universitetlərin Kimya mühəndisliyi və Ümumi Kimya ixtisasları üzrə alan bütün namizədlər bu magistratura proqramına müraciət edə bilərlər.
İlk ilin (M1) hər iki semestrində tələbələr qeyd olunan hər üç ixtisas üzrə mühazirələr dinləyəcək, laboratoriya işləri aparacaqlar. Proqram hər üç sahə arasındakı vacib interdisiplinar əlaqələri əks etdirən xüsusi mühazirələri də əhatə edəcək. İlk tədris ili 6 həftəlik yay təcrübəsi ilə yekunlaşacaq. Növbəti ilin (M2) ilk semestrində tələbələr Kimya mühəndisliyi, Fiziki və Analitik kimya və ya Kemoinformatika istiqaməti üzrə ixtisaslarını seçəcəklər. Qeyd edək ki, son iki ixtisas Strasburqda tədris olunacaq. Hər bir ixtisas seçilmiş sahə üzrə müasir mühazirələri əhatə edəcək. M2 proqramının ikinci semestrində nəzərdə tutulan 5 aylıq təcrübə isə elmi laboratoriyada və ya müvafiq sənaye müəssisəsində həyata keçiriləcək.
Kurikulum
Keçidlərə daxil olaraq kurikulum barədə ətraflı məlumat ala bilərsiniz.
Kimya mühəndisliyi üzrə ixtisaslaşma
Fiziki və Analitik kimya üzrə ixtisaslaşma
Kemoinformatika üzrə ixtisaslaşma
Proqramı bitirdikdə əldə olunan biliklər
Tədris zamanı əldə olunacaq və inkişaf etidiriləcək bilik və bacarıqlar aşağıdakılardır:
- İxtisaslaşma sahəsi üzrə qabaqcıl biliklər;
- Laboratoriya fəaliyyəti üçün tələb olunan bacarıqlar;
- Tədqiqat metodologiyasını təhlil etmək, anlamaq və tətbiq etmək;
- Əsaslandırmanı ifadə etmək;
- Biblioqrafik resurslardan və vasitələrdən səmərəli istifadə etmək;
- Aydın və dəqiq şifahi və yazılı ünsiyyət;
- İngilis dilinin akedemik və peşəkar konteksdə istifadəsi;
- Müxtəlif sahələrə aid biliklərin əlaqələndirilməsi;
- Prioritetlər qoymaq, vaxtı effektiv idarə etmək və özünü qiymətləndirmə aparmaqla müstəqil işləmək.
Sadalanan bacarıqlar iki il ərzində tədricən inkişaf etidiriləcək və ilk ildə 6 həftəlik, növbəti ildə isə 5 aylıq təcrübə vaxtı praktikada tətbiq olunacaqlar.
Tədrisin ikinci ilində tələbələrin daha müstəqil olması onların öz layihərini həyata keçirməsinə imkan vereəcəkdir.
İlkin Şərtlər
Kompleks məlumatları tez mənimsəyən, kimya üzrə biliklərini praktiki problemlərin həllində tətbiq etməyə qadir, mükəmməl ingilis dili biliklərinə malik çalışqan və həvəsli tələbələr axtarışındayıq! Bakalavr təhsilini aşağıdakı ixtisaslar üzrə almış tələbələr ən yaxşı namizədlərdirlər:
- Fundamental kimya (Maddə quruluşu və çevrilməsi, Kimyəvi tarazlıq, Kimyəvi kinetika, Spektroskopiya, Elektrokimya, Materiallar kimyası, Analitik kimya);
- Kimya mühəndisliyi (Kimyəvi reaktorlar, İstilik və impulsun ötürülməsi, Termodinamika, Kimyəvi proseslərin dinamikası, Əsas texnoloji əməliyyatlar);

Specialization in Chemical Engineering
The Master’s program in Physical Chemistry/Chemical Engineering is a two-year program that combines three specialization areas: Chemical Engineering, Physical and Analytical Chemistry, and Chemoinformatics. The program is open to graduates holding a bachelor’s degree in Chemical Engineering or General Chemistry.
In the first year (M1), students attend theoretical courses and participate in laboratory sessions across all three areas. The spring semester of M1 concludes with a five-week practical training. In the final semester of the second year (M2), students complete a five-month internship either in a research laboratory or an industrial organization.
Graduates of the Physical Chemistry/Chemical Engineering program receive diplomas from both the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and the University of Strasbourg (UNISTRA).
Knowledge and Skills Acquired
• Students acquire advanced knowledge in Chemical Engineering, Analytical and Physical Chemistry, or Chemoinformatics.
• They develop the experimental skills necessary for laboratory work.
• Foundations of research methodology are mastered, along with the ability to construct sound reasoning and critically use scientific literature and tools.
• Written and oral communication skills, particularly in English, are strengthened for professional environments.
• Students cultivate the ability to work independently, set priorities, manage time efficiently, and evaluate their personal development.
Admission Requirements
UFAZ seeks diligent, highly motivated students who can quickly grasp complex concepts in chemistry, apply their knowledge to solve practical problems, and communicate fluently in English. The ideal candidate should hold a strong bachelor’s education in fundamental chemistry, chemical engineering, experimental chemistry, and informatics. Prior laboratory experience in chemistry is considered an advantage.